Truvalı Şair

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

62 yaşındaki Hasene Belik Çorbacıoğlu, 3 Temmuz Pazartesi düzenlenen imza gününde okurlarıyla buluştu. Çorbacıoğlu, şiire yolculuk hikâyesine nasıl başladığını gazetemizle paylaştı.

3 çocuk annesi 62 yaşındaki Hasene Belik Çorbacıoğlu, genç yaşlarda başladığı şiir yazma serüvenini kitaba dönüştürerek okurlarıyla paylaşmaya başladı. Truva Antik Kenti’nin hemen yanındaki Tevfikiye köyünde doğup, ilkokulu da orada bitiren Çorbacıoğlu, takdiri hak ederek dışarıdan okumaya devam etti. Çorbacıoğlu, söz verdiği gibi ortaokulu bitirmesiyle “Şiir’e Yolculuk” adlı kitabını çıkardı.
Şu anda lise 2. sınıfta okumaya devam eden Çorbacıoğlu, 3 Temmuz’da ÇTSO Evi’nde düzenlediği imza gününde okurlarıyla bir araya geldi.
Çorbacıoğlu, geçtiğimiz yıllarda katıldığı şiir yarışmasının ardından bir şiir sergisi açtı. Sergide bulunan anı defterine yazılanların çoğu kitap çıkarmasını isteyen dileklerdi. Kızının da desteğini alarak bu talebe yanıt veren Hasene Hanım, böylece hayalini de gerçekleştirmiş oldu.
Hasene Belik Çorbacıoğlu’nun imza gününde ziyaretçileri arasında 15 Temmuz’dan bu yana Liman Başkanlığı’nı üstlenen Ramazan Yılmaz da vardı. Yılmaz kitabını imzalatarak Çorbacıoğlu ile ettiği kısa sohbetin sonunda başarılar diledi.

“İnsanlar Benim Yazdığıma İnanamıyorlar”

Çorbacıoğlu; “Eski ve yeni şiirlerin karmasından oluşan bir kitap, henüz yayınlanmayan şiirlerim var. İlerleyen günlerde, okurlarımın da beğenisi devam ederse onları da paylaşmayı düşünüyorum.” diyerek hikâyesini şöyle anlattı:

“Genç yaşlarda başladığım şiir yazma serüvenim evlenince bitti. Çocuklarımı büyütürken, öğretmeni kızımdan şiir yazmasını istemiş. Bu ödevle ben de şiir yazdığım günlerimi hatırladım ve yeniden başladım. Önceden ulusal şiirler yazarken, kardeşimin teşvik etmesiyle ‘Zeytin Ağacı’ şiirimi yazdım. Onun ardından gerisi geldi ve aşk, sevgi, ihanet gibi konularda yazmaya başladım. Kitap basmayı hiç istememiştim. Köylü olduğum için bazı ortamlara girmekten çekiniyordum. Okula gitmeyi de hep çok istemiştim. Bu yüzden ortaokulu bitirdiğimde kitabımın basılması için söz vermiştim, şimdi yerine getiriyorum. Şu an liseye başladım, 2. yılımdayım.
Kızım şiirlerimi paylaşmam konusunda çok destek oldu. Köydeyken şiir yazıyorum demek daha zor. İnsanlar çok şaşırıp, genellikle inanmıyorlar.”

Yıldız Sağlam


Bu haber 03/07/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 71 defa görüntülendi
*