Kavurucu sıcaklara bitkisel çözüm

5 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Biraz günümüzden biraz da geleneksel tatlarla kendinize soğuk ve sağlıklı şerbetler hazırlamanız mümkün… Zengin bitki çeşitleri ile hem serinleyecek hem de biriken toksinleri atabileceksiniz.

Yeterli, dengeli beslenme ve sıvı alımı hayatın her döneminde önemliyken yazın ve özellikle bazı risk grupları için daha da önemlidir. Su tüketimi yazın daha da artmalıdır, susamayı beklemeden su içme alışkanlığı kazanılmalıdır. Vücut yemek yemeden haftalarca yaşayabilirken susuz ancak bir iki gün dayanabilir. Artan sıcaklarla baş etmekte zorlanabilecek çocuklar, yaşlılar, şeker, kalp/tansiyon hastaları, hamileler ve emzikliler su ihtiyaçlarını karşılayacak önlemler almalıdırlar. Herkesin kendi ihtiyacına yönelik sıvı ihtiyacı değişirken doğru kaynaklardan karşılanması da çok önemlidir.

KAKULE OSMANLI’NIN MADEN SUYUDUR

Aktar Kamuran Burcu yaz aylarında serinlemek isteyenlerin doğru bitkilerle soğuk şerbetler hazırlayabileceğini dile getirerek; “Yaz aylarında serinlemek için, hibiskus, Hint bamyası, kakule, karanfil ve tarçını kaynatın. Şeker hastası değilseniz, içine şeker de koyabilirsiniz. Beş dakika kaynattıktan sonra süzün ya da konsantre yapın. Bir süre dolapta bekledikten sonra tüketebilirsiniz. İçimi ferah bir içecek olduğu gibi ödem artırıcı özelliği de vardır. Eğer bu mevsimde bulabilirseniz taze zencefil de kullanabilirsiniz. Ayrıca kakule yaz aylarının vazgeçilmez bir ürünüdür. Osmanlının maden suyu olarak bilinir. Kahveye de katılır. Özellikle mide rahatsızlıklarında etkin bir çözümdür. Suyun içine de atıp sadece içebilirsiniz” dedi.

SICAK HAVA İŞTAHSIZLIK GETİRİR

Yaz aylarında vücudumuzun ödem topladığını ifade eden Aktar Burcu; “Ayrıca doğal olarak bir su hazırlayabilirsiniz. 1,5 lt suyun içine kabuk tarçın, nane, kabuklu bir limon karıştırıp bunu içebilirsiniz. Aşırı bir ödem sorunu varsa içine biberiye atabilirsiniz. Yeşil çay da çok önemlidir. Yağ yakımına da iyi gelir. Detoks suyunuza yeşil çay da koyabilirsiniz.  Havalar çok ısındığı için iştahsızlık görülebilir. Bu sıcak günlerde çantanızda bir elma bulundurmanız da fayda var” dedi

Serinlemek için soluğu plajda alan vatandaşların kimyasal bazlı güneş koruyucular yerine bitkisel ürünlerden de faydalanabilir. Güneşe çıktığımızda cildimizi beslemek için kakao yağı sürebilirsiniz. Koruyucu özelliği de vardır. Aynı zamanda bronzlaştırır.

Dilek Akşen


Bu haber 03/07/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 116 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com