Ciğerlerimiz Cayır Cayır Yandı

Cumartesi gün öğle saatlerinde başlayan yangın iki gün aranın ardından kısmi olarak kontrol altına alınabildi. Resmi olmayan sonuçlara göre tarım ve orman arazileri toplamında 500 hektara yakın alan kül oldu.

Hatırlanacağı üzere önceki hafta gazetemizin bir yayınında yer verdiğimiz haberde hava sıcaklıklarının artacağı ve bu durumun orman yangınlarına yol açabileceği noktasında uyarılarda bulunarak Çanakkale Bölgesinde olası bir yangına karşı ne kadar hazır olduğumuzu Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünden edindiğimiz bilgiye dayanarak rakamlarla kamuoyuyla paylaşmıştık. Maalesef önceki gün korkulan oldu ve öğle saatlerinde Ezine ilçesinin Karagömlek Köyü’nde başlayan yangın kısa sürede ormana ve tarım arazilerine yayıldı. Yaklaşık 40 derecelik sıcaklıkta ve rüzgârın etkisiyle etkisini kısa sürede arttıran yangın önce Ayvacık ilçesinin Alikabaklar Köyü’ne daha sonra ise sırasıyla Akçin ve Misvak Köyü’ne ulaştı.

Yangın için ivedilikle teyakkuza geçildi

Yangının başlamasının ardından kısa süre içerisinde Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, Köy Hizmetleri, Devlet Su İşleri, Çanakkale İl ve İlçe itfaiye ekipleri ve buna ek olarak Akçansa gibi özel firmaların kepçe ve dozerleri yangının meydana geldiği alanda söndürme çalışmalarına başladı. Rüzgârın etkisi ile kontrol altına alınamayan ve hızla yayılan yangın için bölgeye Bursa, Keşan, Tekirdağ, Edirne gibi çevre illerden takviye araç ve ekipler getirildi. Toplamda 30 Arazör, 2 Helikopter, 200 İşçi, çok sayıda dozer, kepçe, su tankeri ve gönüllünün söndürmeye çalıştığı yangın Akçin Barajına kadar ilerledi. Yangının çok kısa mesafede devam ettiği Misvak Köyü önlem amacıyla boşaltıldı.

Alevler Akçin Barajına dayandı

Söndürülmesi için komşu illerde dâhil çok sayıda aracın ve çalışanın büyük bir mücadele verdiği yangın Akçin Barajına dayanınca burada kısmi olarak kontrol altına alındı. Edinilen bilgiye göre yangının hala devam ettiği ve olası bir ters rüzgâr durumunda yön çevirerek büyüyeceği belirtildi.

Vali Tavlı ve Ayvacık Kaymakamı Hakyemez olay yerinde

Cumartesi günü öğlen saat 12.30’da başladığı belirtilen yangın sonrası Ayvacık Kaymakamı Hakan Hakyemez ivedi bir şekilde yangının yaşandığı alana geçerek çalışmaları olay yerinden takip etti. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise dün itibari ile olay yerine geçerek incelemelerde bulundu. Yangın başladığı andan kısmi olarak kontrol altına alındığı ana kadar Çanakkale Belediyesi ise ilgili tüm ekipleriyle yangınla mücadelede etkin bir şekilde yer aldı.

AFAD’dan yangın sonrası yangın uyarısı

Çanakkale AFAD önceki gün 16.35’de yani yangın başladıktan yaklaşık 4 saat sonra paylaştığı bir mail ile hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte ortaya çıkabilecek orman yangınları ile ilgili uyarıda bulundu.

Tahminen 500 hektar alan kül oldu

Resmi olmayan bilgilere göre tarım arazisi ve orman arazisi olmak üzere toplam 500 hektara yakın arazi ve içinde yaşayan orman hayvanları yangınla beraber kül oldu. Yangın son aşamada kısmi olarak kontrol altına alındı ancak ters rüzgâr esmesi durumunda yeniden büyüyeceği için ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

Engin Ören

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.