Türk Milletinin Vazgeçilmez Yaşam Hakkı Kutlandı

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 91’inci yıldönümü etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtına çelenk sunumu gerçekleştirildi. Buradaki programın ardından KEGM’ne ait feribotla Deniz Şehitleri adına denize çelenk atıldı.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 91’inci yıldönümü kutlama programı önceki sabah saat 09.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı. Törene Çanakkale Belediye Başkan Vekili Ramazan Etik, Çanakkale Liman Başkanı Ramazan Yılmaz, Boğaz ve Garnizon Komutanı Vekili, Boğaz Komutanlığı mensubu rütbeli askerler ve STK Temsilcileri katıldı. Çanakkale Liman Başkanlığı tarafından Atatürk büstüne Liman Başkanlığı çelenginin sunulmasının ardından Boğaz Komutanlığı Bando Takımı eşliğinde Atatürk ve silah arkadaşları ile şehitler için bir dakikalık saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı okundu.

Çanakkale Liman Başkanı Ramazan Yılmaz, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları söyledi; “Türkiye kıyılarında, limanlarında ve karasularında deniz taşımacılığı ve ticaretine dair Kabotaj Kanunu 19 Nisan 1926 tarihinde TBMM’den geçerek kabul edilmiştir. Kanunun yürürlüğe girişi ise 1 Temmuz 1926’dır. Kabotaj Kanunu bir ülkenin kabotaj hakkının yalnızca kendi vatandaşlarına özgür ve bağımsızca kullandırılmasıdır. Hiçbir ülke bu hakkını başka ülkelere açmaz. Şu anda Liman Başkanlığımızı yakından ilgilendiren 1915 Çanakkale Köprüsünde veya Trans Anadolu Doğalgaz Boru hattı deniz geçişlerinde olduğu gibi teknolojik olarak kendi imkânlarımız el vermiyorsa ve aranan özelliklere sahip gemiler ülkemizde yoksa hükümet talimatları doğrultusunda ve özel izinle yabancı gemi ve vatandaşların çalışmasına izin verilmektedir. 19. Yüzyılın başlarında deniz yolu taşımacılığı, liman yapımı yabancıların etkinlik gösterdiği bir alandı. 1 Temmuz 1926 yılından sonra denizlerimizdeki bütün hâkimiyet bize geçmiştir. Atatürk’ün Türk milleti için çok önemli olan bu tarih bayram olarak kutlanmalıdır mesajı üzerine 1939 yılından itibaren 1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik Günü olarak kutlanmaya başladı. Kabotaj Kanunu Türk milletinin vazgeçilmez yaşam hakkıdır.”

DENİZ ŞEHİTLERİ ADINA DENİZE ÇELENK ATILDI

Konuşmanın ardından törene katılan protokol Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü botlarıyla Yat Limanından Çanakkale Boğazına açıldı. Çanakkale Boğazının ortalarına gelindiğinde Boğaz ve Garnizon Komutanlığı, Çanakkale Liman Başkanlığı ve Çanakkale Belediyesi çelenkleri Deniz Şehitleri adına denize bırakıldı. Çelenklerin denize bırakılması aşamasında KEGM’ne ait SAR Bot ve Römorkörler su gösterisi ile törene eşlik etti. Engin Ören


Bu haber 02/07/2017, Pazar günü yayınlandı, 49 defa görüntülendi
*