Şoförlere Toplam 16 Bin TL Ceza

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Özel Halk Otobüsü şoförleri, şoförlük kartı için çeşitli aşamalardan geçmelerinin yanı sıra çalıştıkları süre zarfında yıllık eğitimler alıyor. Ancak tatsız durumların önlenebilmesi için yeterli gelmeyen eğitimler, cezai uygulamalarla destekleniyor. 2017 yılının başından beri ise şoförlere kesilen toplam ceza 16 bin TL’yi buldu.

Çanakkale Belediyesi Ulaşım Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre; şoförler otobüslerde çalışmaya başlamadan önce bir sürü aşamadan geçiriliyor. Şoförler çalışmaya başlamadan önce şoför kartı alabilmek için sözlü ve yazılı olarak yeterlilikleri test ediliyor. Psikoteknik teste tabi tutuluyor. En sonun alınan kartlarla çalışmaya başladıklarında zaten gps sistemi ile araçlar izleniyor. Yönetmelikteki maddeye bağlı eğitimler gerçekleştiriliyor.
Bunun yanı sıra istişare yapılıyor ve özel halk otobüs şoförleri, taksi şoförleri, servis şoförlerine periyodik olarak her yıl düzenlenen eğitim seminerlerine katılıyor. Bu eğitimin sonunda karşılıklı soru cevap halinde eğitmen ve şoförler sorunları çözmeye çalışıyor. İletişim, halkla ilişkiler, stres yönetimi konularında uzman kişiler tarafından eğitim veriliyor.ARAÇ TAKİP MERKEZİ 00.00’A KADAR AÇIK

Tüm bu eğitimlerin de başarısız olduğu noktada ise devreye cezai yaptırımlar giriyor. Vatandaşlar, Araç Takip ve Koordinasyon Merkezi’ne saat 08.00-00.00 saatleri arasında telefonla ve Ulaşım Müdürlüğü’ne internet üzerinden veya yazılı olarak şikayetini bildirdiği takdirde, şikayetin boyutuna bağlı ceza komisyonları oluşturuluyor. Her ay bir komisyon oluşturuluyor. Komisyonun aldığı karara bağlı olarak şoföre bilet üzerinden hat iptaline kadar ceza kesimi yapılıyor. Cezaların tümü araç sahibine yapılıyor. Şoföre yansıtıp yansıtmamak ise araç sahibine kalmış durumda. Aynı suçtan 2. ve 3. kez ceza alınması halinde ceza bilet sayısı artıyor.

2 ŞOFÖRE 3 AY KART CEZASI

2017 yılında 59 No’lu encümen kararı ile 4.700,00 TL para cezası verilmiştir. Yine 2017/172 No’lu encümen kararı ile 11.300,00 TL para cezası uygulanmış, 2 şoföre 3 ay şoför kartını kullanıma kapatarak toplu taşıma şoförlüğünden men cezası verilmiştir.

Yıldız Sağlam


Bu haber 02/07/2017, Pazar günü yayınlandı, 156 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com