Herkesin Evi Temiz Kalmalı

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Park ve Bahçeler Müdürü Göksel Koyuncu, vatandaşları kentin çeşitli yerlerinde olan kedi evleri konusunda vatandaşları duyarlı olmaya davet etti.

Kentli vatandaşların sokak hayvanlarına karşı duyarlı tutumları bazen kötü görüntülere neden oluyor. Yemek artıklarını, plastik kaplar ile sokak hayvanlarına veren bazı vatandaşların çöplerini geri almamaları çevre kirliliği yaratıyor. Üstelik sokak kedilerine bir yandan bir yuva vermişken bir yandan da yuvaları çöpe çevrilmiş oluyor.

Park ve Bahçeler Müdürü Göksel Koyuncu vatandaşları kentin çeşitli yerlerinde olan kedi evleri noktasında uyararak vatandaşları duyarlı olmaya davet etti. Müdür Koyuncu; “Kedi evleri konusunda güzel çalışmalarımız var.  Haftalık bakımlarını gerçekleştiriyoruz. Gerek Halk Bahçesi’nde gerekse kentin belli noktalarında kedi evleri bulunuyor. Halkımızın sokak hayvanları konusundaki duyarlılıklarını takdirle karşılıyoruz ancak bir yandan da çevremizi temiz tutmak istiyoruz. Bunu da hep birlikte başarabiliriz. Belediye kedi evlerine kuru mama desteği yaptığı halde ev yemeği artıkları dökülüyor. Çeşitli plastik kaplara konan yemekler ve kapları çöpe neden oluyor. Vatandaşların bu konuda daha dikkatli olmasını bekliyoruz.  Önümüzde projelerimiz var. Köpek ya da can dostlar parkı da yapabiliriz. Barbaros Mahallesi için de planlarımız var.” dedi.

Kentin temizliği ve geri dönüşüm için titizlikle çalıştıklarını ifade eden Müdür Koyuncu; “Budamalardan elde ettiğimiz ağaç dallarını, kestiğimiz gülleri, aklınıza gelen tüm budama işlerinden kerestelik vasfı sağlayanları saklayıp, kurutuyoruz. Onlardan bank, piknik masası yapıyoruz.  Daha küçük parçaları öğüterek gübre olarak kullanıyoruz. Kerestelik değeri taşımayan odunları sera ve hizmet binamızı ısıtmada kullanıyoruz. Daha küçük parçaları da dal öğütme makinesine atıyoruz. Üst üste yığıp ara sıra sulayarak fermente elde ederek çim dikiminde ağaç dikiminde kullanıyoruz. Bu kentte hiçbir şeye çöpe gitmiyor. O sebeple vatandaşlarımızın duyarlı olmasını bekliyoruz” dedi.

Dilek Akşen

 


Bu haber 02/07/2017, Pazar günü yayınlandı, 121 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com