Hayvanseverlerden 5199 Protestosu

Çanakkaleli hayvan severler Orman ve Su İşleri Bakanlığınca düzenlenen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliği protesto etti.

Çanakkaleli çok sayıda hayvansever önceki gün İskele Meydanı’nda bir araya geldi. Hayvan severler Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından düzenlemesi yapılan 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu için değişiklikleri içeren yasa tasarısını ellerindeki dövizlerle ve sloganlar atarak protesto etti. Çanakkale Belediyesi bünyesindeki barınak gönüllülerinin de destek verdiği eylemde basın açıklaması yapıldı.

Hayvanseverler derneği adına açıklama yapan Esen Öztürk konuşmasında şunları söyledi;

“5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda değişiklik yapılması için Orman ve Su İşleri Bakanlığınca hazırlanan, özellikle sokak hayvanları için sürgün ve ölüm içeren yasa tasarısı katliamlara sebep olmadan çekilmeli ve yeniden hazırlanmalıdır. Talebimiz bu tasarının STK’lar, akademisyenler, Veteriner Hekimler Odaları ve Baro Hayvan Hakları Komisyonlarının da katılımıyla tekrar görüşülüp çözüm odaklı olarak sokağın gerçeklerine, eko dengeye, vicdani ve insani koşullara uygun olarak yeniden hazırlanmasıdır. Bu yasa tasarısı katliam maddeleri içermektedir.”

Hayvanseverlerin yoğun katılım sağladığı, ellerindeki dövizlerle ve attıkları sloganlarla protesto ettikleri eylemde basın açıklamasının ardından eylemciler Halk Bahçesine kadar yine sloganlar atarak ve alkış tutarak yürüdü.

Engin Ören

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.