Bu Ruh Ölmez!

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Conkbayırı’nda 102 yıl önce Çanakkale Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olan 8 Ağustos günü, her iki tarafın da kuvvetleri çok ağır kayıplar verdi. Türk askeri, tepenin savunulması esnasında Yeni Zelanda kuvvetlerine karşı az bir kuvvetle canını dişine takarak tepeyi düşmana teslim etmemek için direndi.

Bu destansı savunmada silah arkadaşlarıyla birlikte şehit olan genç komutanlardan birinin de Üsteğmen Nazif Çakmak(Fevzi Çakmak Paşa’nın kardeşi)’ın olduğunu görüyoruz.

9. Tümene bağlı 64. Alay’da bölük komutanlığı görevi sırasında şehit olan Üsteğmen Nazif Çakmak için Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal ise dostu Fevzi Çakmak Paşa’ya şahadet haberinin ardından bir mektup yazarak üzüntüsünü dile getirdi.

Hayranlık uyandıran; paşa kardeşi Üsteğmen Nazif Çakmak’ın cephede göğsünü düşmana siper etmesi midir? Fevzi Çakmak Paşa’nın kardeşinin şehit düşmesine razı gelmesi midir? yoksa savaşın en yoğun zamanında taziye mektubu yazarak dostunun acısını paylaşan Mustafa Kemal Paşa mıdır?

Çanakkale’de dünyaya kafa tuttuğumuz destansı mücadelenin üzerinden bir asır geçti. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, bu anlamlı mektup üzerine gazetemize bir açıklama yaparak o destansı mücadeleyi veren ataların torunlarında Çanakkale Ruhu’nun 102 yıl sonra da baki olduğunu vurguladı; “Aynı ruh bunlar, Çanakkale Ruhu… Ölüme giderken de zerre sarsılmak, geri adım atmak yok. Bizim milletimizde olan bu ruh hakim hala… ”

Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir:

“Çanakkale Ruhu dediğimiz şey budur. Fedakarlık, cesaret, vatan sevgisi, Allah’a ve şehitlik mertebesine olan inanç… Bununla beraber de tam adil bir yönetim. O dönem Fevzi Çakmak önemli bir komutan ve kardeşi ayrı bir cephede çatışıyor. En ileri hatta en riskli bölgede… Buna rağmen Fevzi Çakmak Paşa, kardeşini orada bırakabiliyor. İstese kardeşini daha güvenli bir bölgeye cephe arkasına alabilirdi ama bunu yapmıyor. Fevzi Çakmak gibi kuvvetli bir komutanın kardeşi en ön safta savaşırken şehit düşüyor.

Bu bize şunu gösteriyor. Çanakkale Ruhu, vatan sevgisinin bu kadar yoğun olduğu bir yer… Kardeşi bile olsa bir ayrımcılık, bir kayırma yapmıyor. Bu çok önemli… Bunu çok önemsemiş ve duygulanmıştım duyunca… Bununla beraber o dönem aynı cephede savaşan Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal’in de kardeşinin şahadetinden sonra arkadaşı, dostu olan Fevzi Çakmak Paşa’ya yazmış olduğu baş sağlığı mektubunu okuduğumuz zaman duygulanmamak elde değil. Bu insanlar bir taraftan savaşıyor. Bir taraftan kan ve gözyaşı var. Bununla beraber insanlığını da hiç unutmuyorlar. Aynı şekilde ahbaplık, kardeşlik duyguları aynı şekilde üzülme duyguları devam ediyor.”

 

BİR YANDA MÜTHİŞ MÜCADELE BİR YANDA İNSANİ DUYGULAR

“Gazi Mustafa Kemal’in başsağlığı mektubunu okuduğumuz zaman insancıl duygularla yüce ruhla yazıldığını görüyorsunuz. Bir taraftan müthiş bir mücadele var, bombalar var kan var ama bunun yanı sıra insani duygular da hiçbir zaman kaybedilmiyor. Bu insanlar böyle büyük insanlar ve bu olayın da önemsediğimiz tarafı da bu… Çanakkale Savaşlarını kazandıran yüksek ruh, Çanakkale Ruhu işte budur. Bu da bu ruhun önemli bir örneği…”

 

AYDOĞAN AYDIN PAŞAMIZ DA AYNI RUHA SAHİPTİ

“Şuan ki şehitlerimiz de o dönem Fevzi Çakmak’ın kardeşi Nazif Çakmak, düşmanı karşılarken hangi duyguyla onlara karşı dik durup da şehit olabilmişse, bugün vatan için toprağa düşenler de aynı şekilde, aynı duyguyla, aynı vatan sevgisi, aynı imanla, aynı cesaretle düşmana karşı durup şahadete yürüyebiliyorlar. Ve gözlerini hiç kırpmıyorlar. Bakıyorsunuz işte en son Gökçeada’da görev yapmış paşamızın şiirlerini okuduğunuz zaman; bir taraftan bir terörle sert bir mücadele var,  zor koşullar var ama bunun yanı sıra şiir yazabiliyor. Aynı ruh bunlar, Çanakkale Ruhu… Ölüme giderken de zerre sarsılmak, geri adım atmak yok. Bizim milletimizde olan bu ruh hakim hala… 102 yıl önce Çanakkale’deydi, şimdi de aynı şekilde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da aynı ruhla devam ediyor. Çanakkale Ruhu her zaman içimizde saklı kalacak, baki kalacaktır.”

 

Anafartalar Grubu

08 Eylül 1915

Huzur-ı Alilerine,

Muhterem Kardeşim Paşa Hazretleri, 05 Eylül 1915 tarihli mektubunuzu dün aldım. Hakk-ı acizanemde izhar buyurulan iltifat ve teveccühatınıza arz-ı teşekkür ederim.

Vatan-ı mukaddesimizi çiğnemeye çalışan hain düşmana ancak Ali-himmet arkadaşlarımızın istihkar-i mevt eylemeleri sayesinde iyi dersler verilmekledir.

Vatanı tahlis için han-ı hamiyetlerini büyük bir şevk ile asar eden arkadaşlarımın gayretleriyle düşmanın her nevi teşebbüsat-ı müstakbelesine de mani olunacağı hakkındaki itminanım ber-kemaldir.

Ancak, bu derecedeki asar-ı fedakaranin istilzam eylediği bazı acılara tahammülün zaruri olduğu zat-ı alilerince de musaddaktır. Bu zaruretin ilcaatıyla sizi daçar-ı me’yüsiyet edeceği tabii bulunan biraderinizin haber-i şehadeti bendenizi cidden müteessir ve giryan eylemiştir.

Şehid-i mağfur biraderiniz 08 Ağustos 1915’te millet ve memleketin hayat ve memat noktası olan Conkbayırı’nda düşmana atılan sufafun ilerisinde idi.

Teessüratınıza bütün safvet ve samimiyet-i kalbiyemle iştirak eder ve Cenab-ı Hakkın zat-ı alilerine, aile-i kederdidenize sabr-ı cemal buyurmasını tazarru ile arz-ı meveddet ve arz muhaleset ederim efendim.

 

GÜNÜMÜZ TÜRKÇESİYLE:

Muhterem kardeşim Paşa Hazretleri 5 Eylül 1915 tarihli mektubunuzu dün aldım. Hakkımdaki iltifatlarınıza ve teveccühlerinize teşekkür ederim.

Mukaddes vatanımızı çiğnemeye çalışan hain düşmana, ancak ölümü hiçe sayan arkadaşlarımızın sayesinde iyi dersler verilmektedir. Vatanı kurtarmak için temiz kanlarını büyük bir coşkuyla akıtan arkadaşlarımın gayretleri ile düşmanın şimdi ve gelecekteki her çeşit girişimine engel olunacağı hakkındaki inancım tamdır.

Büyük fedakârlıkların gerektirdiği bazı acılara tahammül etmenin zorunlu olduğu sizce de malumdur. Bu zorunluluğun doğurduğu ve sizi üzüntüye sevk edeceği tabii olan kardeşinizin şahadet haberi, bendenizi de gerçekten müteessir etmiştir

Şehit kardeşiniz 8 ağustos 1915’te millet ve memleketin hayat ve memat noktası olan Conkbayırı’nda düşmana atılan safların ilerisinde idi.

Üzüntünüzü tüm kalbimle paylaşarak Cenab-ı Hak’tan size ve kederli ailenize sabırlar ihsan buyurmasını dilerim.

Sevgilerimi ve muhabbetlerimi sunarım.

 

Anafartalar Grubu Kumandanı Mustafa Kemal

Kaynak: ATATÜRK’ün Bütün Eserleri, Cilt I , Kaynak Yayınları, İSTANBUL/1999

Eylem Gözeldere


Bu haber 02/07/2017, Pazar günü yayınlandı, 192 defa görüntülendi
*