TÜKODER ‘Adalet’ İstiyor

4 sene önce Güncel Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Tüketiciyi Koruma Derneği; “Ülkemize baktığımızda tüketiciler korunmakta ve adalet sağlanmakta mıdır?” diyerek tüketiciler için de “Adalet” dedi.

Tüketici Koruma Derneği Çanakkale Şube Başkanı (TÜKODER) Ali Rıza Berkit tarafından yapılan açıklamada şu sorular yöneltildi:
“-Hukukta karşılığı hırsızlık olan kaçak elektrik bedellerinin dürüst tüketiciye ödetilmesi adalet midir?
-Bankaların tüketicileri adeta soyması, haksız kazanç sağlamaları adil midir?
-Üretici marulu 10 kuruşa, patatesi 50 kuruşa mal ederken bu ürünlerin tüketicilere 2-2,5  TL’den satılması, bu şekilde hem üreticinin hem de tüketicinin mağdur edilmesi nasıl bir adalettir?
-Ülkemizde kadın cinayetleri, çocuk taciz ve istismarları her geçen gün artarken bunlara karşı koruyucu önlemler alınmaması, katillere ve tecavüzcülere indirim maddelerinin uygulanarak caydırıcı cezalar verilmemesi adil yargılama mıdır?
– İşçilerin kıdem tazminatına göz dikilmesinde nasıl bir adalet anlayışı vardır?
– Emekliye %3 zam yapılırken emekli milletvekillerinin milyarlarca TL maaş almaları adalet midir?
– Çalışanlara zorlukla zam verilirken neredeyse her konuda farklı düşünen milletvekillerinin bile tek yürek ve tek yumruk olarak kendi maaşlarına %500-600 oranında zam yapmalarına ne denilebilir?
-Ülkede işsizlik oranları %12’lerde gezerken, üniversite mezunları iş bulamazken, hiçbir iş gücü ve istihdam yaratılmazken nasıl bir adaletten söz edilebilir?
– Kentsel Dönüşüm adı altında tüm ülke yandaşlara peşkeş çekilirken, nefes alacak tek bir yeşil alan bırakılmayıp her yer imara açılırken, şehir planlaması bir yana bırakılıp keyfi olarak inşaatlar gökyüzüne yükselirken nerededir adalet?
– Tüketiciler her gün pahalılaşan hayat karşısında ayakta kalmaya çalışırken hala enflasyonun %5-6’larda olduğunu açıklayıp üstelik toplumu da buna inandırmaya çalışmak mıdır ADALET?
– Şehir içindeki hastaneleri şehrin uzağına taşıyarak boşalan alanları yandaşlara peşkeş çekme düşüncesi midir adalet?”

“ÜLKEMİZ BİZLER İÇİN YAŞANAMAYACAK HALE GELMİŞTİR”
Berkit, açıklamada tüketicilere seslenerek; “Evrensel tüketici haklarımız ayaklar altına alınmış, yaşam hakkımız tehlikeye atılmış, sosyal güvenliğimiz yok edilmiş, en temel ihtiyaç maddeleri giderek ulaşamayacağımız kadar pahalılaşmıştır. Yanlış tarım politikalarıyla tarımsal üretim bitirilerek ülkemiz her tür ihtiyacını ithal eder hale getirilmiş, sanayi yatırımı yapılmadığından işsizlik tavan yapmış, çevre kirliliği artmış, tüketicilerin neredeyse tamamı bankalara borçlu hale getirilmiş, kısacası ülkemiz bizler için yaşanamayacak bir hale gelmiştir. Bütün bunların sebebi bizleri korumayan, ekonomik olarak güçlünün yanında yer alıp, bizler adına hiçbir önlem almayan hükümetlerdir.” dedi. Yıldız Sağlam


Bu haber 01/07/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 98 defa görüntülendi
*