Vergi Yapılandırmasında Bugün Son Gün

Daha önceki yapılandırmaya başvurmayan vatandaşlara ikinci bir şans tanıyan borç yapılandırma için başvuru süresi bugün doluyor. Hangi borçlar yapılandırılabilecek? Borcunu yapılandırmak isteyenler nereye başvuracak? Merak edilenleri sizin için araştırdık.

Daha önceki yapılandırmaya başvurmayan vatandaşlara ikinci bir şans tanıyan, bazı kamu alacaklarını yeniden yapılandıran yasa için başvuru süresi 30 Haziran’da (yarın) doluyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, yapılandırma kanununu son şans olduğunu açıklamıştı. Yasayla daha önceki yapılandırma kapsamında başvuru yapamamış borçlulara da yeni bir imkan tanınıyor. Ancak yapılandırmadan yararlanan ve taksit ödemeleri devam edenlerin yapılandırılan borçları kapsam dışında tutuluyor. Yasayla, 31 Mart 2017 dikkate alınarak, belirlenen vergiler, gümrük vergileri, vergi cezaları, bazı idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi feri alacaklar yapılandırma kapsamına alınıyor. Ayrıca Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında takip ve tahsil edilen bazı alacaklar ile belediyelerin su, atık su ve katı atık gibi alacakları da kapsama dahil ediliyor.

NASIL BAŞVURABİLİRİZ?

Başvurular, bağlı olunan vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr adresi üzerinden internet aracılığı ile yapılabilecek. Vergi daireleri, saat 24.00’e kadar açık olacak.

İLK TAKSİT NE ZAMAN ÖDENECEK?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına, Maliye Bakanlığı’na, il özel idarelerine ve belediyelere ilk taksit 31 Temmuz 2017’ye, SGK’ya ilk taksit 31 Ağustos 2017’ye kadar ödenecek. Yeniden yapılandırılan borçlar bu tarihleri takip eden ikişer aylık dönemler halinde azami 18, il özel idareleri ve spor kulüplerinin borçları ise ikişer aylık dönemler halinde azami 36 eşit taksitte ödenebilecek. Peşin ödemelerde Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarlar üzerinden ayrıca yüzde 50 indirim yapılacak.

Sabih Can Durmuş – Aslı YıldızBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.