MEZUN, İŞSİZ, ELEMANSIZ

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 8 bin 500 öğrencisini mezun etti. Binlerce kişi arasından bin bir stres ve zorlukla girilen bölümlerdeki eğitimler tamamlandı,  birkaç yıllık serüven sona erdi ve öğrencilik Çanakkale’deki 8 bin 500 öğrenci için bitti.
Bir başka konu, Türkiye genelinde işsiz sayısı 2017 yılı Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 619 bin kişi artarak 3 milyon 642 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1.6 puanlık artış ile yüzde 11.7 seviyesinde gerçekleşti.
Şu an için bir habere göre, Çanakkale’de 310 firmanın açığı iş ilanı var. Ancak iş arayanlar genellikle kamu kuruluşlarını tercih ettikleri için özel sektörün iş ilanlarına başvuruda bulunmuyorlar.
Binlerce mezun, binlerce işsiz. Yıllarca emek çeken öğrenciler mezun olup diplomalarını ellerine aldıklarında kayda değer bir iş ve maaşla düzenlerini kurmayı hayal ederken birçoğu KYK borçlarıyla da aynı anda karşı karşıya kalıyor. İş aradıklarında özel sektörde hiçbir vasıf gerektirmeyen, garantisi olmayan çoğu mevsimlik işlerden birini seçmek durumunda kalıyorlar. Buna bağlı olarak özel sektör eleman bulmakta zorlanıyor, basit bir örnekle hizmet sektörü kalitesizleşiyor.
Çanakkale’ye bakıldığında ise iş olanaklarının çok geniş olmadığı, kamu kuruluşları ya da özel sektördeki işler dışında seçeneğin azlığı dikkat çekiyor. Ülke genelinde bu kadar üniversite mezunu işsiz varken, işverenlerin sıkıntısı ise ara eleman oluyor. Diploması elinde olan yeni mezunlar tepeden kendi işlerini yapmayı beklerken işsizlikle baş etmek zorunda kalıyorlar.
Bu durum irdelendiğinde bu konular içinde; ya eğitim kalitesinde ya istihdamda bir sorun olduğu muhtemel ve herkes tarafından bilinen bir gerçek. Çözümü ise muamma…
Ancak bu çözümsüz sorun binlerce mezunun durumunu değiştirmiyor, işsizlik devam ediyor.


Bu haber 29/06/2017, Perşembe günü yayınlandı, 165 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com