Denize Girenler Dikkat!

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda yurt genelinde 24 kişi denizde boğularak can verdi. Çanakkale’de ise Yeni Kordon’da Suriye asıllı bir kişi boğulma tehlikesi atlattı. Peki denize girerken nelere dikkat etmek gerekiyor haberimizde…

Çanakkale bilindiği üzere içinde Ege Denizi’nden Marmara Denizine geçen bir Boğaz barındıran sahil kenti. Haliyle Cezayir üzerinden gelen sıcak hava dalgası etkisi altına girecek kentimizde en iyi serinleme yöntemlerinden bir tanesi de denize girmek. Gerçi uzmanlar özellikle öğle saatlerinde de güneş çarpması tehlikesi dolayısıyla denize girmemek gerektiğini söylese de daha vahim tehlike boğularak can vermek. Çanakkale’de denize girmek demek boğazda denize girmek demek olduğu için sahilden yaklaşık 15-20 metre ileri gidildiğinde akıntı bölgeleri başlıyor ve insan boyunu aşan derinlikler oluşuyor. Bu durumda da bilinçsizce denize giren vatandaşları uyarmak konusunda cankurtaranlara büyük görevler düşüyor. Özellikle Mega Beach plajı ile Yeni Kordon’daki Barış Plajı’nda denize giren vatandaşların sınır ile çizilmiş bölgelerde ki dubaları kesinlikle geçmemeleri gerekiyor. Çünkü dubaların ardında kalan kısımlar hem akıntı bölgeleri hem de çok derin kısımlar. Ayrıca gemi trafiğine de açık bölgeler.

RİP AKINTILARINA DİKKAT!

Özellikle Karadeniz Sahillerin de yaygın olarak görülen ama Türkiye’de ki sahillerin hemen hepsinde görülmesi muhtemel olan Çeken (Rip) Akıntılarına karşı dikkatli olmak gerekiyor. Dar bir kanalda oluşabilen rip akıntısından kurtulmak pek mümkün değil. Çünkü bu akıntılar insanları saatte 70 kilometre ile çeken akıntılar ve iyi yüzme biliniyor olsa da akıntıya kapılınması durumunda 20, 30 metre genişliğindeki bu kanaldan çıkmak çok kolay değil. Ancak sakin bir şekilde bu akıntıya paralel yüzmekle kurtulunabiliyor.

PLAJLARDA CANKURTARANLAR HAZIR KITA

Suat Mutlu (Mega Beach Cankurtaran): Özellikle vatandaşların dubaları geçmemelerine dikkat ediyoruz. Çünkü dubalardan sonrası tehlikeli bölge oluyor. Bizde herhangi bir olumsuzluğa karşı gerekli ekipmanlar ile 2 cankurtaran bir doktor olmak üzere 3 kişi beraberce vatandaşların can güvenliğini sağlamak ve olumsuzluklara karşı müdahale etmek için burada hazır bekliyoruz. Vatandaşlar özellikle akıntıya kapılmamak için dubaları geçmemeliler. Kurallara uymalılar. Onun dışında bir sıkıntı olduğunda sakin olsunlar biz buradayız.

Eray Kır ve Anıl Sorgun (Barış Plajı Cankurtaran Ekibi): Vatandaşların denizde ki can güvenliklerini sağlamak için tüm mesai saatlerimiz boyunca burada ekipmanlarımız ile birlikte nöbet tutuyoruz. Sabah 9:45’de göreve başlıyoruz. Akşam 18:45, 18:50 gibi bayrağımızı çekip görevimiz başında hazır kıta bekliyoruz. Bu saatler arasında vatandaşlar her türlü oluşabilecek olumsuzluklara karşı güvenliklerini sağlamak için sürekli bir şekilde olan biteni buradaki kulemizden gözlem altında tutuyoruz. Her türlü ekipmanımız mevcut. Oluşan olumsuz durumlarda gerekli olan ekipmanlarımızı da yanımıza alarak müdahale ediyoruz. Her sene 3-4 kişi boğulma tehlikesi geçiriyor. Önemli olan dubaların kesinlikle geçilmemesi. Zaten Megafonumuzla dubaları geçen vatandaşları hemen uyarıyoruz. Çünkü bu belirlenen hat geçildiği zaman su altında ve su üstünde ters akıntılar oluyor. İnsanlar bu konuda bilinçsizler. Biz elimizden geldiğince vatandaşları uyarıyoruz. Kesinlikle denize girerken kurallara dikkat edilmeli.

Sabih Can Durmuş – Aslı YıldızBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com