Çanakkale’yi Cezayir Sıcakları Kavuracak

Cezayir’den gelen sıcak hava dalgası tüm yurtta olduğu gibi Çanakkale’de de etkili olacak. Önümüzdeki Cumartesi günü Çanakkale’de gölgede sıcaklık 39 dereceyi bulacak. 10 Yılda bir gelen sıcak havalar en son 2007 yılında etkili olmuştu.

Cezayir üzerinden gelen sıcak hava dalgası Çanakkale’yi kavuracak. Gölgede sıcaklıklar 39 dereceyi bulacak. Uzmanlar güneş altında ki sıcaklığa 10 derece daha ekleneceğini belirtiyorlar. Yani yarım saat güneşin altında kaldığınızda sıcaklık 50 dereceye kadar çıkacak. Bu nedenle bu sıcak hava dalgası geçene kadar mümkün olduğunca güneşe çıkmamak ve serin yerlerde dinlenmek gerekiyor. Özellikle yaşlılar, tansiyon hastaları ve kalp hastalarının  çok dikkatli olmaları ve kesinlikle güneşe çıkmamaları gerektiği söyleniyor. Ayrıca yediğimiz yemeklere de ayrı özen göstermemiz gerekiyor. Yağlı yemeklerden, ağır ve sindirimi zor gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmamız ve çok yemeden bol sıvı tüketmemiz gerekli. Özellikle öğle saatlerinde kesinlikle dışarı çıkılmaması gerekecek. Gece sıcaklıklarının bile 30 dereceler civarında olması bekleniyor. Bu sıcak hava dalgası neyse ki fazla kalmayacak ve Pazartesi gününden itibaren adım adım düşecek. Sıcaklıklar 40 derecelerden 32 derecelere doğru inecek.

ORMAN YANGINLARINA DİKKAT

Bu gelen sıcak hava dalgası orman yangını riskini çok arttıracak. Çünkü nem çok düşecek ve sıcaklıklar çok yükselecek. Hem vatandaşların, hem de yetkililerin ciddi tedbirler alması gerekiyor. Çünkü en küçük bir kıvılcım çok ciddi orman yangınlarına sebebiyet verebilir. Cuma gününden itibaren havada ki nem oranı çok düşecek ve sıcaklık aşırı derecede artıyor. Orman yangınları açısından çok tedbirli olmak gerekiyor.

Sabih Can Durmuş – Aslı Yıldız

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com