Vatandaş mı gergin şoförler mi?

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Vatandaşlar ve şoförler arasında zaman zaman yaşanan tatsızlıkların nelerden kaynaklandığını ve çözüm için neler yapıldığını Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir ve Çanakkale Belediyesi Ulaşım Müdürlüğü yetkilileri açıkladı.
Halk ve otobüs şoförleri arasında zaman zaman oluşan gerginlikler vatandaşı da şoförleri de usandırdı. Zamanında gelmeyen, son durağa gitmeyen otobüslerden şikayet eden vatandaşların yanı sıra durak dışı inmek isteyen, yaşı dolmadığı halde 65 yaş üzerinde olduğunu söyleyen vatandaştan da şoförler dert yanıyor.
Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, bu konuların karşılıklı anlayış ile çözüme kavuşacağını belirterek; “Suç karşı tarafta da var bizim şoförlerimizde de var. Halk otobüsleri üzerinden konuyu ele alalım. 65 yaş üzeri kullanım kartları 65 yaş ve üzerinin hakkıdır, binebilir. Şoför arkadaşlarımız kimlik sorduğu zaman bazen zorluk çıkarılıyor. Böyle bir durumda hafif de olsa bir gerginlik ortaya çıkıyor. Bazıları da çıkarıyor daha 65 yaşı doldurmamış olduğu anlaşılıyor. Bu durumda otobüse ücretsiz binme hakkı yok. Bunu bazı şoförler incelerken bazıları incelemiyor. Halk da sormayan şoförün aracını kullanabildiğinde sorana zorluk çıkarıyor.” dedi.

“TRAFİK ÇİLESİ ŞOFÖRLERİN STRESİNİ ARTTIRIYOR”
“Bazı yolcular ise durak harici durulmasını talep ediyor, şoförlerin durması ise yasak” diyen Demir, “Dursa ceza yer, durmasa bir sürü laf işitiyor. Böyle durumlar da tatsızlığa yol açıyor. Anlayış karşılıklı olmalıdır. Zaten bu stresli bir meslek. Özellikle hafta sonları Çanakkale’de trafik çilesi iyice herkesi geriyor. Bunların önlenebilmesi için belediye yılda bir kez taksiciye, otobüs şoförüne üniversiteden gelen hocalar eğitim veriyor. Yılda 1 defa yeterli değil. 3’e de çıkarılabilir. Gündüz gidemeyenler için başka bir olanak sağlanabilir.”

EĞİTİMLERDEN %100 BAŞARI BEKLENMİYOR

Çanakkale Belediyesi Ulaşım Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre; şoförler otobüslerde çalışmaya başlamadan önce  bir sürü aşamadan geçiriliyor. Şoförler çalışmaya başlamadan önce şoför kartı alabilmek için sözlü ve yazılı olarak yeterlilikleri test ediliyor. Psikoteknik teste tabi tutuluyor. En sonun alınan kartlarla çalışmaya başladıklarında zaten gps sistemi ile araçlar izleniyor. Yönetmelikteki maddeye bağlı eğitimler gerçekleştiriliyor. Bunun yanı sıra istişare yapılıyor. Özel halk otobüs şoförleri, taksi şoförleri, servis şoförlerine periyodik olarak her yıl düzenlenen eğitim seminerlerine katılıyor. Bu eğitimin sonunda karşılıklı soru cevap halinde eğitmen ve şoförler sorunları çözmeye çalışıyor. İletişim, halkla ilişkiler, stres yönetimi konularında uzman kişiler tarafından eğitim veriliyor. Ulaşım Birimi’nde görev yapan sorumluların söylediğine göre; eğitim kişilerin algılarına ve o anki dikkatlerine de bağlı. Verim alınıp iyileşme görülüyor ama %100 başarıyı biz de beklenmiyor.

CEZALAR ARAÇ SAHİBİNE
Eğitimlerin başarısız olduğu noktada ise devreye cezai yaptırımlar giriyor. Vatandaşlar, Ulaşım Müdürlüğü’ne internet üzerinden veya yazılı olarak şikayetini bildirdiği takdirde, şikayetin boyutuna bağlı ceza komisyonları oluşturuluyor. Her ay bir komisyon oluşturuluyor. Komisyonun aldığı karara bağlı olarak şoföre bilet üzerinden hat iptaline kadar ceza kesimi yapılıyor. Cezaların tümü araç sahibine yapılıyor. Şoföre yansıtıp yansıtmamak ise araç sahibine kalmış durumda. Aynı suçtan 2. ve 3. kez ceza alınması halinde ceza bilet sayısı artıyor.

ŞİKAYETLERİN ÇOĞU ASILSIZ
Çok fazla asparagas şikayetin de söz konusu olduğunu belirten ilgililer, vatandaşların alınan şikayetleri müdürlüğün değerlendirmediğini düşündüğünü ancak komisyonun kontrollerini yaptığını belirtti. Görüntülerin izlenmesiyle ise çoğu şikayetin asılsız olduğu görülüyor. Bazı durumlarda da şoförler haklı bulunuyor.

Yıldız Sağlam


Bu haber 28/06/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 51 defa görüntülendi
*