Özkurnaz; “Çok fazla düşüş beklenmesin”

Hayvancılık ve tarım alanında ithalatın önünü açacak karar resmi gazetede yayımlandı. Hükümet tarafından yayınlanan kararla amaçlanan yüksek et fiyatlarının önünü kesmek.

27 Haziran’da resmi gazetede yayınlanan karar ile büyükbaş hayvan ithalatında gümrük vergileri yüzde 26’ya, karkas et ithalatında ise vergiler yüzde 40’a düşürüldü. Aynı kararla bazı tarım ürünlerinin de ithalatında gümrük vergileri için düzenleme yapıldı.

Çanakkale Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Özkurnaz, Bakanlık tarafından alınan bu kararla et fiyatlarında yaşanacak değişimle alakalı gazetemize şunları söyledi; “Bakanlık tarafından 27 Haziran’da resmî gazetede yayınlanan kararnamede et ithalatı için büyükbaş ithalatında gümrük vergileri yüzde 26’ya düşürülmüştür. Yine karkas et ithalatında ise gümrük vergileri yüzde 40’a düşmüştür. Bu durum ülkemizdeki et açığının kapanmasını sağlayarak, fiyatların aşırı yüksek olmasını engelleyici bir gelişmedir. Hükümetin aldığı bu karar ile et fiyatlarının daha dengede olması hatta düşmesi beklenebilir. Bu dengede tüketiciler daha ucuz fiyata et yeme şansını yakalayacaklar. Ancak fiyatlar en fazla yüzde 20’ye kadar düşer diye düşünüyorum.  Uygulama ile sürekli spekülasyonlara neden olan bu rakamların önüne geçilmiş olacaktır. Sonuç olarak gümrük vergilerinde indirime gidilip ithalatın önünün açılması hepimizin yararına olacaktır.”

Engin ÖrenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.