“MEB Israrından Vazgeçmeli”

5 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Danıştay’ın anaokullarında rehber öğretmen normunun kaldırılmasını durdurmasına yönelik Eğitim İş Çanakkale Şubesi’nden açıklama yapıldı. Öğretmenler, açılan dava sonucu Danıştay’ın verdiği kararı doğru bulurken, MEB’in hukuka aykırı ısrarından vazgeçmeleri yönünde çağrıda bulundu.

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Milli Eğitim Bakanlığı 18.06.2014 tarihli yönetmelikle Anaokullarında rehber öğretmen normunu kaldıran daha doğrusu Anaokulunda rehber öğretmen normuna yer vermeyen düzenlemeye imza atmıştı. Bu düzenlemeden sonra MEB bu okullardaki Rehber Öğretmenleri görevden almış okullarını değiştirmişti. Bu düzenleme de Danıştay 16.dairesi tarafından eksik düzenlemeden durdurulmuştu. Rehber Öğretmenleri sevindiren bu karardan sonra MEB bu kez yönetmelikte değişikliğe giderek Anaokulları hariç ibaresi koyarak yeniden Anaokullarında rehber öğretmen bulunmaması gerektiğine ilişkin düzenleme yapmıştı.

Uygulamanın yanlışlığı konusundaki tüm itirazlarımıza rağmen MEB’in geri adım atmaması üzerine 25.11.2016 tarihli bu düzenlemeye karşı da dava açtığımızı duyurmuştuk. Görülen davada Danıştay davamızı haklı görmüş ve yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.

MEB’in temelsiz,  bilimsel gerçeklerden ve gerekçelerden uzak tavrı ve ısrarının hukuka aykırılığı yargı tarafından bir kez daha ispatlanmıştır. Bu kararla birlikte MEB, derhal bu ısrardan, vazgeçmeli, düzenleme yapmalı ve görevden aldığı öğretmenleri okullarına iade etmelidir.”

Haber Merkezi

 

 


Bu haber 28/06/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 86 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com