Adım Adım Troy Havacılık Festivali’ne

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

7-20 Ağustos 2017 tarihlerinde Umurbey’de düzenlenecek Türkiye’de, içerik olarak ilk olma özelliği taşıyan ve iki kıta üzerinde gerçekleşecek olan Troy Havacılık Festivali, okullardaki başarılı çocuklar ile engelli ve uçma imkanı olmayan çocukların havacılıkla tanışmasına vesile olacak bir etkinlik olacak.

Çanakkale ili ve tüm ilçelerinden belirlenecek çocuklar 10-12 yaş aralığında olacak. Bu sayede edindikleri canlı tecrübe ile lise dönemlerinde branş seçimleri için sağlıklı kararlar vereceklerdir. Bu 200 çocuğumuzdan bir tanesi dahi havacılığa yönelse hedefimize ulaşmış olacağımızı düşünüyoruz.
Bu çocuklarımızdan birinin uçuş lisansı almasında Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği sponsor olacak.
Katılımcı pilotlar iki kıta üzerinde yapılacak olan bu uçuşa yurt içi ve yurt dışından Cessna, gyrocopter, ultralight, piper, paramotor ile gönüllü olarak dahil olacak ve festivalimize uluslararası bir kimlik kazandırarak çocuklara unutulmaz bir gün yaşatacaklar. Festivalde yarışmalar, air show, konserler ve çocuklara keyifli vakit geçirebileceği etkinlikler yer alacak.
Festivalimizde uçacak çocuklarımıza verilecek resmi Young Eagles sertifikası onların ilk tecrübelerini dünya çapında belgeleyecek.1992 yılında kurulan Young Eagles programı, 8-17 yaşları arasındaki gençlere ilk kez ücretsiz bir binişe katılabilmeleri için yaklaşık 25 yıldır yürütülen dünya çapında bir faaliyettir. Kendi türünün tek programı, havacılık dünyasını çocuklara tanıtmak ve ilham vermek misyonuyla bugün, Young Eagles programı, EAA’nın gönüllü pilot ve gönüllü ağı yardımıyla iki milyondan fazla çocuğu uçurdu.
Festival öncesi 200 çocuk, Çanakkale halkı için düzenlenecek seminerde Türkiye’nin önde gelen havacılık duayenleri ile bir araya gelip Çanakkalelilere havacılığın geçmişten günümüze gelişimini ve Türkiye’deki havacılığın dünyadaki yerini anlatacaklar.
Ülkemizde her yıl onlarca festival düzenleyen Motosiklet Kullanıcıları ve Sporları Federasyonu da Çanakkale Sivil Motorize Arama Kurtarma Derneği aracılığı ile Türkiye’nin dört köşesinden festivale katılımları ile destek verecek.
Ziyaretçilerimize festivalimizin üç gün sürmesi dolayısı ile festival alanımızda çadır konaklaması imkanı da sağlayacak. Festival boyunca gündüz aktiviteleri dışında akşamları da konserler ve çeşitli eğlenceler düzenlenecek.

Aslı Yıldız


Bu haber 28/06/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 49 defa görüntülendi
*