Yenice Yenilik Arıyor

5 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kaz Dağının eteklerinde, çam kokuları içerisinde bir ilçe olan küçük ve şirin Yenice, Nuri Bilge Ceylan sinemasına mekan olmaktan öteye geçemiyor. Nüfusunun büyük bir kısmı yaşlı insanlardan oluşan Yenice halkının en ciddi sorunu ise yeşil Yenice’de doğalgazın olmaması…

18 Mart 1953 Yenice Depreminden sonra yeniden inşa edilmiş, tarihi cilalı taş devrine kadar dayanan Yenice, yüzölçümü bakımından Çanakkale’nin en büyük ilçesidir. Kendi büyük hayatı küçük olan ilçede sosyal faaliyetler yok denecek kadar az.  Her ne kadar dünyaca üne kavuşmuş Nuri Bilge Ceylan sinemasının ana mekanı olsa da ilçeye gelen doktor bile durmuyor. Yenice Camlı Kahve’de vatandaşların sorunlarını dinledik. Doğalgaz, iş sahası, sağlık ilçenin sorunları arasında. lçede tarıma dayalı bazı sanayi tesisleri var. En önemlisi Yenice Gıda Sanayi’dir. İlçede üretilen sebzeleri kuru konserve haline getirir. Kapasitesi 1500 ton/yıldır. İlçede bulunan 4 mandıranın kapasitesi 26.730 ton/yıldır. İlçede 4 un fabrikası, 2 değirmen, 1 adet salça fabrikası vardır. Buna rağmen vatandaşlar iş alanı yok diyor. İlçe de sosyal yaşam durma noktasında olduğu için çalışan nüfus ilçe dışında yaşıyor.

Rafet Mez: Yenice’nin havası çok temiz ama doğalgazın olmaması büyük sorun. 10 km ötemiz olan Sameteli’ de doğalgaz var ama burada yok. Yenice yeşil kalsın istiyorsak burada da doğalgaz kullanımı başlamalı.

M.A:  Yenice yemyeşil bir yer. Isınmak için katı yakıt kullanıyoruz. Biz yakıt masrafını aza indirmek ya da daha rahat etmek derdinde değiliz. Eğer burası yeşil kalsın, doğayı koruyun gibi bir düşünce varsa burada doğalgaz kullanımı için de adım atmak gerekmez mi?

Mustafa Karabacak: Yenice istihdam açısından gelişme göstermedi. Burada iş sahası yok ve kırsal bir bölge. Bu yüzden nüfus çok yaşlı, gençler burada durmak istemiyor. Köprü ile beraber Balıkesir yolu da yapılacak belki o zama biraz gelişir.  Sağlık açısından da sorunlar var. Kalkım’da  hastane yok. En ufak bir şey de Yenice’ye hastaneye geliyoruz. Yenice’de doktor yok. Sağlık ocağında tek doktor var. Kırık, çıkık ne olsa aynı doktor bakıyor. Yenice’de gelen doktor durmuyor. Aynı sorun Çan’d da var.  Hayvancılık ile geçim sağlıyoruz onda da sorunlar var. Süt ücretleri düşük yemler pahalı. Çiftçilerimiz yeter kadar bilgilendirme alamıyor. Kredi destekleri var ama desteklerin şartları üreticiye ağır geliyor.

Mehmet Kaya: Ben de Yenice’de bir an önce katı yakıt döneminin son bulmasını istiyorum. Doğalgaz neden bize de gelmiyor? Burada iş sahası da yok. Çan’da ki seramik fabrikası da olmasa iş bulamayacak insanlar. Yenice’ye hastanede duracak doktor bulunamıyor. Sosyal hayat durma noktasında olduğu için gelen doktorun kısa zamanda tayini çıkıyor.

Dilek Akşen

 


Bu haber 27/06/2017, Salı günü yayınlandı, 356 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com