Üreticinin gözü kulağı TMO’da

4 sene önce Güncel Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, TMO’nun bölgede hububat fiyatlarını hala belirlemediğini ve buna ek olarak alım merkezlerinin yetersizliğinin üreticiye verdiği zararın boyutlarını gazetemizle paylaştı.

Enflasyonun artmasının ardında yatan en büyük sebeplerden birinin yurt içi gıda fiyatlarındaki artış olduğunun belirtilmesi ve buna önlem almak adına Ekonomi Bakanlığının ithalatın gümrük vergilerini düşürülerek iç piyasadaki gıda fiyatlarını dengelemeye çalışması bir kenara, üreticiyi şu sıralar daha fazla zor durumda bırakan konu TMO’nun fiyat belirlememesi. Yine TMO’nun ulaşılabilme noktasında üreticinin isteklerine cevap vermemesi de çiftçinin ürününü daha düşük miktarlardan bölgedeki tüccarlara satmasına yol açıyor.

“HUBUBAT FİYATLARI BİR AN ÖNCE BELİRLENMELİ”

Çanakkale bölgesinde üreticinin TMO kaynaklı yaşadığı sorunları gazetemizle paylaşan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya konuşmasında şu konulara değindi; “Arpa ve buğdayda üretim sezonunun başladığı hatta üretim sezonun yüzde ellisine yaklaştığımız şu dönemde Toprak Mahsulleri Ofisinin buğday fiyatını açıklamaması üreticiyi tedirgin ediyor. Doğu Anadolu illerinde 1000-1100 TL’ye buğday satılırken bölgemizde 800-850 TL gibi rakamlar konuşuluyor. Bu durum çiftçinin mağduriyetine neden olur. TMO’nun bir an önce hububattaki alım fiyatlarını açıklayıp ofisin işler hale gelmesi gerekiyor. Yaptığımız görüşmelere göre emanet alımlar kısa süre içerisinde başlayacak. Yani üretici getirdiği hububatı TMO’ya verdiğinde geçen yılki değerlerden yüzde 30 avans üreticiye ödenecek. Ama üretici buğdaydan aldığı parayı diğer yaz sebzelerine yatırdığı için bu yüzde 30 avans makul görünmüyor. Üretici sattığı hububatın parasını alıp bir an önce farklı ürünlere yatırım için kullanmak istiyor. TMO’nun bölgemizdeki buğday alım fiyatlarının belirsizliğini bir an önce açıklığa kavuşturması gerekiyor. Enflasyon oranındaki artışa göre buğday fiyatlarında da bir artış olması üreticiyi memnun edecektir.

“TMO ULAŞILABİLİR OLMALI”

“Üreticilerin yaşadığı bir diğer problem ise TMO’nun ulaşılabilir olmaması. TMO Kumkale ve Kepez’de alım yapıyor. Geçen yıl Lâpseki’de alım yapmıştı ancak bir yer sıkıntısı yaşadığı için şu anda Lâpseki’de alım yapıp yapmayacağı belirsiz durumda. TMO’nun daha çok noktada ve üreticinin kolay ulaşabileceği noktada alım yapması gerekiyor. Uzak noktalarda alım yaptığı durumlarda üretici elindeki buğday veya arpayı o bölgede daha ucuza alım yapan tüccara vermek zorunda kalıyor. Buğday yılda bir kere hasat edilen bir ürün ve üretici yılda sadece bir kez hasat ettiği bu ürünü daha yüksek fiyatlardan satmak istiyor. TMO’nun çok daha kolay noktalarda alım yapması gerekiyor. 40-45 günlük sezonlarda sezon başlamadan yani biçerdöver tarlaya girmeden TMO alım yerlerini faaliyete geçirmeli. Bu durumların aksinde üretici ürününü çok daha ucuz fiyatlara satmak zorunda kalır.”

Engin Ören


Bu haber 27/06/2017, Salı günü yayınlandı, 51 defa görüntülendi
*