Psikoteknik Testi Kaç Kişi Geçebilir?

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Emniyet Müdürlüğü ve sigorta işbirliği yaparak psikoteknik test düzenlemesiyle trafik kazalarının oranlarını azaltmayı ve sigortacıların maliyetlerini düşürmeyi amaçladı. Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, yapılan yeni düzenlemeyle ilgili yorumlarını gazetemizle paylaştı.

Emniyet Müdürlüğü ve sigorta şirketlerinin anlaşmasıyla, yılda 3 kez ve daha fazla kaza yapan 10 bin 600 kişi belirlenerek psikoteknik teste tabi tutulacak. Testi geçemeyen sürücüler ise araç kullanamayacak.  Tekrar araç kullanmaları için ise yeniden teste girmeleri gerekecek. Trafik sigortasında tavan fiyat getirilmesiyle birlikte serbest piyasaya geçilmesi için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Serbest piyasaya geçildiğinde fiyatların artmaması için kazaların azaltılması ise ilk hedef olarak belirlendi. Psikoteknik test, araç sürücülerinin güvenli bir biçimde araç kullanmalarını sağlayan algı, hafıza sürücülerinin psikomotor yetenek ve becerileri yani tepki süreleri, el, ayak hareketleri anlık tepki verme süreleri gibi durum ve davranışları değerlendiriyor. Kararla birlikte kazaların önemli oranda azalmasının sağlanması ve sigortacıların da maliyetlerinin düşmesi amaçlanıyor.

TABAN VE TAVAN FİYAT BELİRLENMELİ

Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir henüz konuya ilişkin resmi bir yazı gelmediğini ifade ederek,  “Tabi ki bu değişiklik yalnızca bizim araçlarımız için değil, tüm şoförleri kapsıyor. Bence bu düzenlemenin sağlıklı olabilmesi için taban ve tavan fiyatlarının belirlenmesi lazım. Birkaç kez küçük çaplı kaza yapan insanların ayrılması, bir fiyat belirlenmesi gerekiyor. Az hasarlı kazaların da bu düzenlemeye tabii tutulması söz konusu olursa Türkiye’de ehliyetli insan kalmaz.” diyerek Türkiye’de büyük sıkıntıların ırtaya çıkabileceğini şöyle ifade etti:  “Türkiye’de 50 yaşın üzerindeki şoförlerin kaçı bu psikoteknik testi geçebilir? Kurallar daha sınırlayıcı olursa belki çözüm oluşturulabilir. 60 yaşında özel aracı olan bir şoförün, az hasarlı kazasının ardından hemen bu teste tabii tutulması söz konusu olursa bu yanlıştır. Bu durum 1 yıl içinde 3 kez kaza yapılması durumunda da olsa hasar kaydında bir taban ve tavana ihtiyaç vardır.  Örneğin, 3 kazada toplam 1000 TL hasar kaydı yapıldığını düşünelim. 1000 TL’lik hasarın ardından kişiler psikoteknik teste tabii tutulursa Türkiye’de çok büyük sıkıntı yaşanır.”
“Psikotenik test uygulaması tam anlamıyla uygulanırsa birçok insan geçemez.” diyen Demir, “Tam uygulanabileceğini de zannetmiyorum. Olursa birçok kişinin geçemeyeceğini düşünüyorum.
Ticari anlamda Çanakkale küçük şehir olduğu için büyük sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum ama İstanbul gibi büyük şehirlerde çok büyük olabilir.” dedi.

“SİGORTACILAR MİSİLLEME YAPTI”

Demir, sigortacıların birden fazla kaza halinde zaten yüksek ücret aldığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Kaza hasarı konusunda bir taban, bir tavan olması lazım. Çünkü sigortacılar hasardan şikayetçi. Hasar bedelinin fazlalığından şikayet ediyorlar. Ama zaten araçlar yaptırılırken ikinci seferinde ödemeler de yükseliyor. Hükümet sigortacılar için tavan fiyat belirleyerek üzerine çıkılmaması gerektiğini belirtti. Sigortacılar hemen misilleme yaparak taksiti ortadan kaldırarak tek seferde geçmeye başladılar. Bazı firmalar yapmak bile istemiyor.”

TUTANAK GÖREVLİLER TARAFINDAN TUTULMALI
Kazaların önlenebilmesi için trafik görevlilerine daha çok ihtiyaç olduğunu belirten Demir, son olarak; “Eskiden bir kaza gerçekleştiğinde trafik ekipleri geliyordu. Şimdi yaralanmalar dışında trafik kazalarında herkes kendi tutanağını tutuyor. Görevliler tarafından devam ediyor olsa sürücüler alkol testi ve benzeri testlerden geçirilebilecek. Fakat şu anda herkes tutanağını kendisi tuttuğu için bazı durumlar göz ardı ediliyor. Örneğin kişiler alkollü olduklarında yazmayabiliyor. Esas sıkıntılar buradan kaynaklanıyor. Aslında kolaylaştırıldı fakat iyi niyetliler için.” diyerek asıl sıkıntının bu olduğunu ifade etti.

Yıldız Sağlam


Bu haber 27/06/2017, Salı günü yayınlandı, 76 defa görüntülendi
*