Kabotaj Bayramı Kutlamaları Başladı

Kabotaj Bayramı, Ramazan Bayramı’nın ikinci günü Liman Başkanlığı tarafından, Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Belediyesi’nin yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşun desteğiyle kutlanmaya başladı.

Sabah saat 10:00’da Çanakkale Ticaret Odası Çanakkale Evi’ndeki Deniz Güncesinde Güzeller sergisinin açılışıyla başlayan etkinlikler daha sonra, Yat Limanı başında denizden dalgıçlar vasıtasıyla toplanan insan atıklarının sergilenmesiyle devam etti. Daha sonra Yat Limanı üzerinde yüzme yarışmasına katılacak yüzücülerin kayıt olduğu alan ziyaret edilerek, sporculara başarılar dilendi.

Etkinliklere, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, Çanakkale Belediyesi Başkan Vekili Bilge Şimşek, Çanakkale Liman Başkanı Ramazan Yılmaz katıldı. Konuyla ilgili konuşmasında Ulaştırma Denicilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, “Denizcilik Haftasını tüm yurtta 71 Liman Başkanlığımızla 91. yılını coşkuyla kutluyoruz. Bu sadece bağımsızlığımız için değil, denizdeki hükümdarlık haklarımızın perçinlenmesi açısından değil, aynı zamanda denizciliğin gelişmesi içinde bir dönüm noktası olmuştur” diye konuştu. Ardından etkinliğe destek veren kurumlara Liman Başkanlığı tarafından plaket takdimi yapıldı. Ardından 3000 metrede Türkiye Kabotaj Kupası Açık Su Yüzme Yarışması gerçekleştirildi. Yarışmanın ardından dereceye girenlere kupaları ve anı madalyaları verildi. Kutlamalar gün boyu çeşitli etkinlikler ile devam etti.

Kabotaj Bayramı’na kadar devam edecek kutlamalar, 1 Temmuz’da saat 9.00’da düzenlenecek resmi tören ve 9.30’da protokolün Deniz Şehitleri adına denize çelenk atılmasının ardından 19.00’da Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı Askeri Bandosunun Morabbin Parkı’nda sunacağı konser ile son bulacak.

Sabih Can Durmuş – Aslı YıldızBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.