33 Yıllık Adanmışlık

4 sene önce Güncel Kadın
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kaniye Kabay, 33 yıldır öğrencilere annelik yapıyor. Kabay, elleriyle yaptığı işlerini satarak öğrencilerin eğitimine hiçbir karşılık beklemeden katkı sağlıyor.

77 yaşındaki Kaniye Kabay, 33 yıldır el işlerinin satışı ile öğrencilere katkı sağlıyor. Takılar, diktiği elbiseler ve ördüğü bebekleri pazarda kurduğu tezgahta satarak eğitime destek veriyor. Kendisinin 2 çocuğu bulunan Kabay, yetişemediği yerde çocuklarının da yardım ettiğini söylüyor. Kabay, “Kendi çocuklarımı da dikiş dikerek büyüttüm, evlendirdim. Şu anda benim çalışmaya ihtiyacım yok, gelirim var. Çocuklarımın da durumu iyi ama ben kendimi bu işe adadım. Bunun da bir sebebi var.” diyor.

“2 Yıl Hayatımı Değiştirdi”

Böyle bir hayır işine tam 33 yıldır kendini adayan öğrencilerin annesi, başlangıç noktasını ise duygusal hayat hikayesine dayandırıyor: “Ben okuyamadım. Bulgaristan’dan geldiğimde 7-8 yaşındaydım. 1950’den sonra Çanakkale’de yaşamaya başladık. Malımızı mülkümüzü Bulgaristan’da bırakıp geldik. Şu anda Suriyelilerin yaşadıkları o zaman da yaşanıyordu. Çok yoksulluk çektik. O zamanlar bir gün durumum iyi olursa yoksullara yardım edeceğim demiştim. Öğrenci okutmayı da istedim çünkü ben okuyamadım.”

“Mezun Olduklarında Çok Üzülüyorum”
Yıllarca birçok öğrencinin eğitimine katkı sağlayarak onlarla aynı zamanda sevgi bağı kuran Kaniye Kabay, öğrenciler mezun olup gittikten sonra çok üzüldüğünü şu sözlerle ifade etti: “7 öğrencimden 2 tanesi bu yıl mezun oldu. Onları mezun ettikçe duygulanıyorum. 33 yıldır insanlar beni fakirin sesi, yoksulun anası, yardım anne, öğrenciler annesi adlarıyla bilir. Kazandığım paradan kendime bir şey almıyorum. Yalnızca tezgahı döndürmek için malzememi alıyorum. Kazandığım paraları ihtiyaç sahibi öğrencilere veriyorum ya da bir ihtiyaçlarını karşılıyorum. Onlara harçlık veriyorum.”

“Hacca Gitsem Bu Kadar Mutlu Olmam”
Kabay, alamayanlar alsın herkes istifade etsin diye fiyatları da düşürdüğünü belirterek; “Şeker, tansiyon, damar tıkanıklığı bir sürü hastalığım var ama ben burada huzur buluyorum. Bunu yapmak benim için terapi gibi. Uyku bile uyuyamıyorum bazen daha faydalı olmak için. Yakınlarım rahatsızlıklarımdan dolayı yapmamı istemiyor ama burası benim mutlu olduğum yer. 33 yıldır öğrenci alıyorum Artık almak istemiyorum, çünkü mezun olduklarında çok fazla üzülüyorum. Çok sevinip çok teşekkür ediyorlar.” diyor.

Amaç Ticaret Değil

Çevresinden bazen tepki aldığını söyleyen Kabay, bir amacının olduğunu burada kendisi için para kazanmak için gelmediğini söyleyerek sözlerini şöyle tamamlıyor: “Bazen öyle anlara şahit oluyorum ki bana hızır gibi yetiştin diyorlar. Hacca gitsem bu kadar mutlu olmam. Ben Çanakkale’ye geldiğimizde yaşadığımız ilk 2 yılı unutamadım. Benim bu yaşantımı ortaya çıkaran o 2 yıldır. Arkadaşlarım bazen durumunun iyi olduğunu biliyoruz ve buradasın diyorlar ve ama benim amacım başka, kimse bunu anlayamaz.”

Yıldız Sağlam

 

 


Bu haber 27/06/2017, Salı günü yayınlandı, 172 defa görüntülendi
*