Nerede O Eski Bayramlar?

Çarşı esnafı, eski bayramları mumla arıyor. İnsanların düşen alım gücünün yanı sıra birbiri ardına açılan AVM’lerin işlerini baltaladığını belirten esnaflar, arife gününden (bugünden) biraz umutlu olsalar da tek bir günde kazançlarının olmayacağını söyleyerek küçük esnafın bittiğine dikkat çekti.

Bu bayram eski bayramların esamesinin dahi okunmadığını belirten Çarşı Caddesi ve çevresinde konuşlanmış esnaflar, bayram gelmiş neyime diyorlar.

Faik Ceylan(Ceylan Terzi): Bitik bu bayram geberik… Tarihin en zorlu günlerini yaşıyoruz. Kimse söylemiyor fakat kriz var. Vatandaşın parası yok. Aldılar maaşlarını elektrik, su, telefon derken bitti zaten. 1400 liradan ne olur. 1969’da başladım bu işe, bu bayram en kötü bayram. Bayrama kalmış 2 gün, biz hala günü kurtarmanın derdindeyiz.

Sümeyye Uçar(Çocuk Giyim): Eski bayramlar yok maalesef… Özellikle büyük alışveriş merkezlerinin açılması bizim işlerimizi çok baltaladı. İnsanlar gidiyor orada her şey ellerinin altında daha derli toplu orayı tercih ediyorlar. Çarşı esnafı eskiye kıyasla zor durumda.

Selma Tataroğlu(Selma Butik): Bayram gelmiş neyime… Eski bayramlar kalmadı. İnsanlar artık gezmeye alıştı bayramlarda. Özellikle son dönemde bayramlar yaz günlerine kaydığı için, insanlar bayramları daha çok tatil fırsatı olarak görüyorlar. Giyim bütçelerini tatil bütçesine kaydırıyorlar bu nedenle… O eski bayramlar kalmadı yani. Gerçi bizim müşterilerimize her gün bayram.

Serkan Atalay(Ayakkabıcı): İşler çok durgun. Diğer Ramazan aylarına göre bu yıl hiç olmadığı kadar kötü. İnsanlarda bir çekimserlik, karamsarlık hakim. Ekonomiden dolayı insanlar harcama yapmaya korkuyorlar. Son gün ihtiyaçtan biraz hareketlenme olacaktır illaki, fakat o son günde bizi kurtarmıyor. Bir aydır böyle bekliyoruz. Önemli olan işin sürekliliği olması. Günü kurtarmanın bir faydası yok.

Necdet Uz(Bayan Giyim): Her geçen bayram işlerimiz daha da kötüye gidiyor. Neden derseniz, Avm’lerin aktif hale gelmesi, 12000 nüfuslu şehrin 2 tane AVM’yi kaldıramaması… Artı global şirketlerin küçük esnafı ezmesi, piyasa dengelerinin bozulması ve hükümetin yaptığı reformların neticesinde müşterinin alım gücünün düşmesi dolayısıyla o eski işler yok maalesef. Şu anda işlerimiz berbat. Her geçen günde geriye gidiyor. Akşamları 11’e kadar bekliyoruz fakat iş yok. Ayrıca yerel yönetimlerinde sıkıntılı uygulamaları oluyor. Bayramlarda esnaf para kazanır fakat belediye bayramlarda Cuma Pazarı’nı 2-3 kez açıyor. Adam İstanbul’dan Merter mallarının çöplerini dolduruyor kamyona getiriyor. Vergi yok, algı yok. Bir tahta parası veriyor. Sonra bizim yarı fiyatımıza satıyor gidiyor. Sonra bir de kermesler var tabi. Geliyorlar bizden yarı fiyatına rica minnet alıyorlar. Sonra gidip kermeslerde satıyorlar. Bizim malımızla bizi vuruyorlar yani. Sabih Can Durmuş – Aslı Yıldız

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.