Müjdeli Haber Vekil Gider’den Geldi

4 sene önce Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, geçmişle gelecek arasında bağ kuracak olan Troya Müzesi’nin durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, “Çanakkale bir istiklal şehri aynı zamanda dünyada eşine az rastlanır, tarihi geçmişe sahip. Her karış toprağında, medeniyetlerin yürüyüşünü, uygarlıkların varlıklarını işitilebilir canlı tarihi görebilirsiniz.

UNESCO tarafından 1998’de Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Troya’da görülen 9 katman, kesintisiz olarak 5000 yıldan daha fazla geçmişe sahip. Troya, medeniyetlerin buluşma ve kesişme yarımadası olan Anadolu’dan, Ege ve Balkanlara, coğrafyamızda yerleşmiş uygarlıkların kesişme noktası.Troya Müzesi bu anlamda çok önemli. Müzenin dış cephesi eskitilmiş mimariyle günümüz mimarisine uygun olarak yapılacak. 3.000 m2’si sergi salonu olmak üzere toplam 11.200 m2 kapalı alana sahip olacak müzede; Troya ören yeri ve Çanakkale’mizde yapılan kazılarda bulunan arkeolojik eserler, çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak sergilenecek.Müze ve çevresindeki büyük alan ile birlikte, bir kültür, kongre, mekânı haline gelecek.

Troya  Müze İnşaatımızın %70’lik büyük kısmını tamamladık %30’luk kısmını oluşturan  iç donanım teşhir, tanzim ve çevre düzenlemesinin 4 Temmuzda ihalesi yapılacak ve ay sonunda da çalışmalara başlanacak. 28 milyon liralık yaklaşık maliyetin 4 milyon liralık ödeneği hazır. 2018 Yılının Troya Yılı olması münasebetiyle Temmuz-Ağustos gibi Müzenin açılışını yapacağız. Biz, tarihi eserlerimizi yeniden ayağa kaldırıyoruz ve bunları da dünya ile buluşturuyoruz. Tarih, kültür, tabiat ve uygarlıkların sesini tüm dünyanın işitmesini, görmesini sağlıyoruz. Aynı zaman da hem ülkemizin hem şehrimizin turizmine katkı sağlıyoruz.” dedi.

Haber Merkezi

 


Bu haber 23/06/2017, Cuma günü yayınlandı, 61 defa görüntülendi
*