GESTAŞ Gemileri Karadan Yürütüyor

Jeneratör arızası nedeniyle yaşanan elektrik kesintisi sonrası dümeni kilitlenen Çanakkale’den Eceabat’a gitmek üzere 17.40’ta kalkan Gestaş A.Ş’ye ait ‘Lapseki’ isimli arabalı vapur yat limanı mendireğinin kayalıklarına çarparak durabildi.

Çanakkale’den Eceabat’a gitmek üzere 17.40’ta kalkan, içerisinde 150 yolcu ve 20 araç bulunan  Gestaş A.Ş’ye ait ‘Lapseki’ isimli arabalı vapurun, jeneratör arızası nedeniyle yaşanan elektrik kesintisi sonrası dümeni kilitlendi. Çanakkale İskelesi’nden kalktıktan kısa bir süre sonra meydana gelen olayda gemi, yat limanı mendireğinin kayalıklarına çarparak durabildi. Gemide kısa süreli panik yaşandı.
Olayda ölen ya da yaralanan olmazken, küçük çapta maddi hasar meydana geldi.  Pervaneleri kontrol etmek için denize dalan dalgıçlar pervanede bir sorun olmadığını dile getirdi.

Çanakkale Liman Başkanı Ramazan Yılmaz; “Kalkıştan beş dakika sonra jeneratör arızası nedeniyle ana makine durmuş. Dalganın ve rüzgârın etkisiyle gemi limanı mendireğinin kayalıklarına çarparak durabilmiş. Üzerindeki taşıtları indirmek için gemi iskeleye yaşanacak. Gemide biraz maddi hasar var. Onun dışında can ya da mal kaybı yok. Bir yolcumuz panikatak hastası olduğu için fenalaştı. Ona da hemen acil müdahale yapıldı” dedi.

Yürüyüş parkuruna yanaşık duran gemiden yolcular, yetkililerin gözetiminde tahliye edildi. Yolcuların tahliye edilişi sırasında bazı vatandaşlar kendilerine yetkililer tarafından geçmiş olsun dileklerinde bulunulmadığını ileri sürerek; “Birbirlerine geçmiş olsun deyip durdular, bir tanesi de yanımıza gelmedi” diyerek tepki gösterdi. Kalp hastası bir kadın yolcu iyi hissetmediğini söyleyince ambulansla kontrol amaçlı hastaneye kaldırıldı. İlk müdahale gemide yapıldı. Kafes ile seyahat eden bir kuş da çarpma sonrasında öldü.

Feribottaki araçların geminin iskeleye yanaştırılmasının ardından boşaltılıp, başka bir gemiye nakledileceği, dileyen yolcuların biletlerinin iptal edileceği öğrenildi.

Gemide bulunan bir yolcu olay anını anlatırken büyük bir gürültü olduğunu ve o sırada deniz yüzen vatandaşların hızla kaçıştığını dile getirerek, “Geminin kalkıştan kısa bir süre sonra dümen kırarak yat limanına doğru döndüğünü gördüm. O şekilde kaza gerçekleşti. Yat limanına çarpmadan önce geminin hiçbir şekilde sağa sola gitmediğini gördüm. Direk kayalıkların üstüne doğru ilerledi. Büyük bir gürültü oldu” dedi.

Dilek Akşen

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.