8500 Üniversitelinin Mezuniyet Coşkusu

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale  Onsekiz Mart Üniversitesi‘nde(ÇOMÜ) 2016-2017 eğitim-öğretim yılında toplam 8 bin 500 öğrenci mezuniyet coşkusu yaşadı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin yüz bininci öğrencisini mezun etmenin mutluluğunun yaşandığı mezuniyet töreninde, öğrenciler sevinçlerini kep fırlatarak gösterdiler.

18 Mart Stadyumu’ndaki mezuniyet törenine Çanakkale Vali Yardımcısı Adil Karataş, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Bilge Şimşek, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, öğretim görevlileri ve öğrenci aileleri katıldı. Stadyumdaki törende, mezun olan öğrenciler tören ile ailelerinin önünden geçiş yaptılar. Geçit esnasında öğrencilerin taşıdığı pankartlar, aileleri ve törene katılanları güldürdü. Geçit öğrencilerin dev Türk bayrağını taşınmasıyla son buldu. Geçit sonrası Mehter Takımı ve Arslanbek Sultanbekov konser verdiler.

Törende bir konuşma yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Yücel Acer, “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, hem eğitimde hem de bilimsel araştırmalarda akademik kaliteyi önceliği yapmış ve bu doğrultuda çalışan çeyrek asırlık bir devlet üniversitesidir. 50 bine yakın öğrencisiyle Türkiye’nin en büyük ve en çok tercih edilen üniversitelerinden bir tanesi olmayı başarmıştır. Teorik eğitimle yetinmeyen üniversitemiz, öğrencilerine uygulama imkanları ile iş dünyasıyla ilişkilerini kuvvetlendirmeye olanak sağlamaktadır. Türkiye’nin en güçlü arkeoloji bölümlerine, en büyük astrofizik gözlemevine, sınırlı sayıda üniversitede bulunan siyasi bilgiler fakültesine, en güçlü Japonca bölümüne , alanlarında en ön sıralarda yer alan fakülte ve yüksek okullara sahip, Türkiye’de akademik kalite sıralamasında son iki yılda on beş basamak birden ilerlemiş bir üniversite. Sevgili gençler bu ülke için, insanlık için hayatınız boyunca gayret göstermeye ve üretken olmaya devam ediniz. Kişiliği ile bütün insanlara örnek olan peygamberimiz, insanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır demiştir. Hayatınız boyunca bu düsturu feyiz alınız.” dedi.

Rektör Yücel Acer’in ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise, “Hangi terör örgütü, bize yan bakan hangi uluslararası güç olursa olsun, gençlerle beraber yürümekten daima gurur duyduk. Ülkemiz adına umutlandık, onurlandık. ‘Tek bayrak’ diyen, ‘Tek millet’ diyen, ‘Tek devlet, tek vatan’ diyen bu gençlerimizle beraber bir daha gördük ki hiçbir korkumuz olmayacak, sırtımız yere gelmeyecek. Şu karşıki dağlarda başta Mustafa Kemal Paşa olmak üzere Yahya Çavuşlar, Seyit Çavuşlar nasıl ki 102 yıl önce bu ülkeye yan bakanlara bu ülkeye kastedenlere ‘Dur’ demişlerdi. Bugünün gençleri, bugünün yiğitleri 15 Temmuz başta olmak üzere ülkemize yan bakanlara ‘Dur’ dediler ve ‘Dur’ diyecekler inşallah. Bu ülkenin beraberliği birliği, genci kadını, yaşlısı erkeği, zengini fakiri yek vücut halde bu bayrağın ve devletin yanında duracak.” dedi.

Sabih Can Durmuş – Aslı Yıldız


Bu haber 23/06/2017, Cuma günü yayınlandı, 222 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com