Uçsak mı Uçmasak mı?

Geçtiğimiz aylarda ekonomik sebeplerden dolayı sona erdirilen Çanakkale-İstanbul uçak seferlerinin turizme vurulan bir balta olduğunu düşünenler de var, turizmin olumsuz etkilenmeyeceğini düşünenler de var. Ancak herkesin tek bir ortak düşüncesi var.

Geçtiğimiz aylarda İstanbul’a düzenlenen uçak seferleri iptal edilince Havaalanından sadece Ankara uçağı yolcu almaya başladı. Kısa bir süre önce kente hizmet noktasında 7 kişilik deniz uçağı ile İstanbul’a hava yolu ile ulaşım sağlansa da herkes konuya farklı açılardan yaklaştı. Ancak herkesin kabul ettiği ve olması gereken tek şey Çanakkale- İstanbul uçak seferlerinin Atatürk Havaalanından olmak üzere yeniden başlaması…

Kentin turizmcileri  ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal  Dokuz konu hakkındaki fikirlerini gazetemize aktardı.

“İSTANBUL SEFERLERİ TURİZMİ OLUMSUZ ETKİLEMEZ”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz: “İstanbul’a uçak seferlerinin sürekli ve Atatürk havalimanına olması özlediğimiz ve beklediğimiz bir durumdur ancak Çanakkale’ye İstanbul üzerinden gelen turistler karayolu ile transfer oluyor. Uzak doğulular krizden hiç etkilenmeden ülkemize gelmeye devam etti. O turlar da Ankara üzerinden Kapadokya, Konya, Efes, Bergama Çanakkale hattını takip ediyor. Dolayısıyla uçak seferlerinin olmayışı Çanakkale turizmini olumsuz etkileyecek bir faktör değildir.”

“UÇAK SEFERLERİ ÇANAKKALE’NİN HAKKIDIR”

Anzac Otel Sahibi Hanifi Araz: “Deniz uçağının Çanakkale’ye ulaşım açısından yapılacak her türlü katkının doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak ilimiz müşteri profiline uygun değildir. İniş yeri açısından deneyimlemek çok faydalıdır. Ancak sürekliliği açısından endişelerim var. Uçak seferleri istikrarlı olması turistlerin bağlantısı açısından da mühimdir.  Diğer uçaklara oranla daha güvenli olan deniz uçağının tehlikeli olduğu algısını da ortadan kaldırmak gerekir. İlimize katkı sağlanmak istiyorsak kapasitesi daha yüksek uçakların olması gerekir. Bundan önce Sabiha Gökçen’e sefer yapan firmalar bu uçuştan memnun kalmadılar. Ne yapılıp edilip Çanakkale için her gün İstanbul Atatürk Havalimanına sefer olmalıdır. Bu Türk Hava Yolları için maliyet olabilir ancak herkesin dilinden düşürmediği bir Çanakkale var. Çanakkale’nin bir futbol kulübü kadar değerinin olduğunu düşünüyorum. THY büyük spor kulüplerine sponsor oluyor. Bunu istemek Çanakkalelilerin hakkıdır.”

“DENİZ UÇAĞI ALTERNATİF DEĞİLDİR”

Truva Otel Genel Müdürü Salih Yüksel: “Uçak seferleri bizim için gecelik konaklamalarda büyük avantajlar sağlıyordu. Deniz uçağı bir alternatif maalesef olamıyor çünkü  Kepez ile beraber 150 Bin nüfusluk bir potansiyelden bahsediyoruz. Düzenli ve istikrarlı uçuşların olması o anlamda çok önemlidir.”

“SUÇLU SİYASETÇİLERDİR”

Dardanel Turizmin Sahibi Zafer Güneş; Çanakkale’de tek uçak olduğu için bütün aktarmalı seferleri Ankara üzerinden yapıyoruz. Gereğinden fazla yolcu yükleniyor, bilet fiyatları artıyor. Bunun en büyük sebebi Çanakkale’deki siyasetçilerin bu durumla ilgilenmemesidir. İftar ve sahur koşturmaktan Çanakkale uçağı ile ilgilenmiyorlar.”

Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.