Halk Bahçesi Revize Edilecek

5 sene önce Güncel Video
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Park ve Bahçeler Müdürü Göksel Koyuncu ile kentin yeşil alanları üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.  Müdür Koyuncu, kentlilere bir de müjde vererek yaz sonuna doğru Halk Bahçesi’nde revize çalışmalarına başlayacaklarını duyurdu.

Park ve Bahçeler Müdürü Göksel Koyuncu, 27 yıldır bu kentin parklarına ve bahçelerine hizmet ediyor. Ofisi olmayan sadece zaman zaman resmi işlemler için hizmet binasında bulunan Müdür Koyuncu ile kentin parklarını ve yaşlıların Calvert parkı olarak bildiği Halk Bahçesini yenileyeceğinin müjdesini de verdi.

YAŞAYAN PARKLAR İÇİN ÇALIŞIYORUZ

“Çanakkale’de 126 tane çocuk parkı var. 126’sı da bizim ofisimiz, işyerimiz. Zor ama zevkli bir iş. Parklarımızda 2009 yılında Kent Konseyi ile beraber yaptığımız ve üniversitenin de desteğini aldığımız çocuk parkları eylem planında ortaya konan prensipler ve öneriler neticesinde çalışıyoruz. Çeşitli yaş gruplarına ait çocuklara parkın değişik köşelerinde oyun alanları hazırladık. Ebeveynlerin parkta sağlıklı ve kaliteli bir yaşam geçirmesi için kamelyalar, gölgelik içeren banklar ve açık alan spor aletleri hazırladık.  Biz parkları yaşatmak istedik. Biz parkların 24 saat canlı kalmasını istedik. Yeni yaptığımız ya da revize ettiğimiz parklara muhakkak çeşme koyuyoruz. Işıklandırmasını mutlaka yapıyoruz. Merkez parklar dışında çok mümkün olmasa da kamera sistemi yapmaya çalışıyoruz. Park yapımındaki güncel değişiklikleri takip ediyoruz, 4-5 sene kullanılan parkı başka yere taşıyoruz. Revize ediyoruz. Tutturmak zorunda olduğumuz bir kalite standardımız var. Parklarımız da fiber ya da plastik malzeme kullanmıyoruz.”

PARKLARI GECE İLAÇLIYORUZ

“Parkların temizliğine de çok dikkat ediyoruz. Bazı vatandaşlar parkları ilaçlamadığımızı düşünüyor olabilir ama biz ilaçlama çalışmalarını gece gerçekleştiriyoruz. Çünkü ilacın kokusundan kimsenin rahatsız olmasını istemeyiz hem de ilacın uygulamadan sonra zemin tarafından bir emilim süresi vardır. Zaman zaman parklarda şişe kırıkları olduğunu dile getirenler de oluyor. Parkların kontrolü evet bizdedir ama kullanımı da 24 saat halkın hizmetindedir. Biz kimseye parka gelme de diyemeyiz.”

HALK BAHÇESİNİ YENİLEYECEĞİZ

“Üniversite ile bir protokol dâhilinde Halk Bahçesini revize edeceğiz.  Halk bahçesi içerisinde 916 adet ağacımız bulunuyor. Çalışmalara devam ediyoruz. Aşırı kullanımdan dolayı Halk Bahçesi köhneleşmeye başladı. Yeşil düzeninden altyapısına kadar yeniden elden geçireceğiz ve Çanakkale’ye yakışır bir akciğer yapacağız. Parkın daha fonksiyonel olmasını sağlayacağız. Çocuk oyun parkını, spor aletlerini, amfiyi revize edeceğiz. Amfinin aktif olarak kullanılmasını, serbest kürsü olmasını, okulların bu alanda çalışmalar yapmasını arzu ediyoruz. Zeminde çalışmalarımız olacak. Işıklandırmayı daha etkin ve yararlı kullanılması için altyapıyı değiştireceğiz. Su sarnıçlarımız var, halk bahçesi kendi suyunu kendiüretir. Sarnıçlar tamir edilecek. Halk bahçesi yaklaşık 250 yıllık parktır, o yıllara tarihleyeceğimiz ağaçlarımız var. Geçmiş zamanlarda daha büyük bir parkmış. Yaşlı kuşak tarafından aynı zamanda Calvert Bahçesi olarak da bilinir, İngiliz Bahçesi de denir. 36,500 metrekarelik bir alandır. Dışarısı sıcak olduğu zaman halk bahçesi serindir, hava soğuksa da sıcaktır. Buradaki yeşil düzenlemeye yeni bir anlayış getireceğiz. Yapımına Ağustos- Eylül gibi başlayacağız. İnsanların yeşilin içinde daha rahat gezmesi için biraz daha yeşil alan oluşturacağız. Araç girişini kesinlikle engelleyeceğiz. Oradaki işletmeler için sadece belli bir süre izin vereceğiz. Orada endemik bitki çeşitlerini kullanarak bir botanik bahçesi elde edeceğiz. Halk bahçesinde eskiden ortanca çok meşhurdu, ortancalar ile süsleyeceğiz. Havuzu da yenileyeceğiz. Yoğun yağışlarda düşük kotlu bölgelerde su taşkınları oluyor. Bunu da alt yapı ile çözeceğiz.”

Dilek Akşen

 


Bu haber 22/06/2017, Perşembe günü yayınlandı, 224 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com