Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tercih Tavuk Etinden Yana

Birçok alanda yaşanan zamlar,

Birçok alanda yaşanan zamlar, geçtiğimiz günlerde kırmızı et fiyatlarına da yansıdı. Görüşlerine yer verdiğimiz bazı kasaplara göre düşük alım gücü, zamlardan da etkilenerek azaldı ve vatandaşı alternatiflere yönlendirdi.

Son günlerde kırmızı ete gelen zamlarla birlikte dana kıyma 40 TL’den 45’e, kuşbaşı 45 TL’den 48’e çıktı. Kırmızı etin fiyatında yaşanan artış vatandaş yönünü, kg fiyatı 9,5 TL olan tavuk etine çevirdi. Ancak bazı kasaplara göre tavuk satışlarının da pek parlak olmadığı görülüyor. Kasaplara göre; fark etmeden gelen zamlar ve vatandaşın alım gücünün düşüklüğü satışlarına yansıyor. Toplu satışların ve belirli kitlelerin dışında satış yapamadıklarını belirten kasaplardan bazıları fiyatların Çanakkale’de diğer illere oranla daha da yüksek olduğunu belirtti. Bu artışın sebebi ise il dışından gelen talepler.

Resul Çakmak
İnsanların eti alım gücü yok. Daha yeni zam geldi. Her şeye yavaş yavaş zam geliyor, anlaşılmıyor. Son zam Kurban Bayramı’na kadar gider diye düşünüyoruz. Zaten Kurban Bayramı’yla beraber de işlerimiz durulacak. Kurbandan sonra belki biraz düşer. Şu anda yüksek fiyatlar dolayısıyla satış yapamıyoruz. Dana ciğerinin kilosu 35 TL şu anda tavuk ciğeri ise 4 TL’den satılıyor. 4 kişilik bir ailenin dana ciğeri alıp yiyebilmesi çok zor. Bizim belirli bir müşteri kitlemiz var, satışı onlara yapıyoruz. Ancak toplu et verdiğimiz lokanta gibi yerler olmasa kasapların kirası bile çıkmaz.

Oğuz Özkan-
Kırmızı et tavuk etinden daha güzel. Biz ikisinin satışını da yapıyoruz. Şu an için tavuk satışları kırmızı ete göre daha fazla. Ekonomik olarak tercih edilen et tavuk eti oluyor. Oğlak eti ve dana kıyması kilosu 35 TL’den satılıyor. İnsanlar genelde beyaz eti tercih ediyor. Kırmızı ettense kiloca daha fazla tavuk almak vatandaşa cazip geliyor.

Bircan Ergünbaş
Bandırma ile Çanakkale et fiyatları arasında 5-10 TL oynama görüyoruz. Orada daha uygun fiyatlarda et satışı yapılıyor. Çanakkale’nin yerelinde et biraz pahalı. Son zamların ardından nerdeyse %20 oranında satış düşüklüğü yaşıyoruz. Kırmızı etin fiyatı nerdeyse tavuktan 2-3 kat fazla. İnsanların alım gücü de düşük. Şu anda en çok tavuk satışı yapıyoruz. Özellikle hazır pişmiş olan tavuğu Çanakkaleli daha çok tercih ediyor. Geçen yılki Ramazan ayı ile bu yılı kıyasladığımızda et satışında ciddi düşüş yaşıyoruz. Vatandaş zamlardan etkileniyor.

Serhat Saman
Ramazandan önce et fiyatları daha uygundu. Ramazandan bir hafta önce ete zam geldi. Müşteri kitlemiz belli. Yüksek gelirliler ve toptan alanlara en çok satışı yapıyoruz. Normal ailelerin alım gücü düşük. Asgari ücretle çalışan insanların aldıkları miktarla diğerleri bir olmuyor. Geliri yüksek olan insanlar 1-2 kg alırken asgari ücretle geçinen ailelerde durum çok daha farklı. Kuzu etine 1 yıl içinde 20 TL zam yapıldı. İnsanların alım gücü de düşük. Beyaz ete gösterilen talep de çok yüksek değil. Kırmızı et yerine tavuk tabii ki tercih; dana ciğeri 35 TL iken tavuk ciğeri 5 TL’den satılıyor. Ama tavuk alımı da çok yüksek değil.

Yıldız Sağlam

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech