Nüfus Müdürü’nden İki Uyarı

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü Ayten Bulunmazer, yeni kimlik kartları başvurusu ve Balkan ülkelerinden gelenlerin vatandaşlığa alınması ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

2020 yılına kadar değiştirme süresi olan yeni çipli kimlik kartlarına talep azaldı. Yeni kimlik kartlarının çıkartılacağı duyurusu vatandaşları heyecanlandırmış ve başvuruların başladığı ilk gün, yeni kimlik kartı başvuru sitesinin çökmesine neden olmuştu. Ancak 2020 yılına kadar değiştirme süresi olan yeni kimlik kartları için talep oldukça azaldı.2020 yılına son birkaç ay kala nüfus müdürlüğünde yoğunluk yaşanmaması açısından vatandaşların süreç içerisinde yeni kimliklerini alması bekleniyor.

Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü Ayten Bulunmazer, “İlk zamanlar yeni kimlik kartlarının değişimi için yoğun bir talep oldu ve çipli kimlik kartı almak için oluşturulan sıralarda zaman zaman yığılmalar da yaşandı. Ancak 2020 yılına kadar süre olduğu için şu anda talep azaldı. Son aylarda yeniden bir yoğunluk yaşamamak için gerekli duyuruları yapıyor köy muhtarlarımızla irtibat kuruyoruz. Vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.

Öte yandan, Balkan ülkelerinden ilimize gelen Türk soylu vatandaşlar, bir yıl içerisinde nüfus müdürlüklerine başvurmaları halinde Türk vatandaşlığına geçecek. İl Müdürü Ayten Bulunmazer konu hakkında gazetemize bilgi vererek;  “Parçalanmış aileleri birleştirmek ve yaşanan mağduriyetleri gidermek amacıyla 01.01.2017 tarihinden önce Türkiye’ye gelen 6458 sayılı yabancılar ve uluslararası koruma kanununa göre yasal bir ikamet izniyle Türkiye’de bulunan Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya,  Arnavutluk, Bosna Hersek ve Kosova vatandaşı olup birinci derece Türk vatandaşı yakını bulunan kişiler ile söz konusu kişilerin haymatlosu (uyruğunu kaybetmiş kişi) olan kişiler bir yıl süre içerisinde vatandaşlığa alınacak. Bu durumda olanların kısa zaman içerisinde nüfus müdürlüğüne başvurması gerekiyor” dedi.  

Dilek Akşen


Bu haber 21/06/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 214 defa görüntülendi
*