ADALETİN TERAZİSİNDE BİR FESLEĞEN SAKSISI

4 sene önce Engin Ören Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bir tarafta fesleğen tartışması diğer yanda ise ‘Adalet’ eylemleri… Bu iki durumun ortak noktası ise CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu için 25 yıl tutukluluk kararı veren eski Bayramiç ilçesi hâkimi şimdi ise İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ali İhsan Horasan. Hakim Horasan, 7 Haziran seçimleri öncesi çekilen bir fotoğrafta CHP Bayramiç Yönetim Kurulu üyesi DSP Bayramiç İlçe Başkanı ile bir yemek masasında görülüyor. Masada ayrıca AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın yine 7 Haziran seçimlerinde kampanya için dağıttığı kendi fotoğrafının bulunduğu bir fesleğen saksısı bulunuyor. Kurulan bu masada DSP Bayramiç İlçe Başkanı olan kişinin eliyle ‘Rabia İşareti’ yaptığı görünüyor. Aradan geçen zaman sonrası Bayramiç Hâkimi Ali İhsan Horasan, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’na MİT tırları davasından dolayı 25 yıl hüküm veriyor. Bu hüküm sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’dan İstanbul’a ‘Adalet’ yürüyüşüne başlıyor.

Bu ‘Adalet’ eylemleri devam ederken CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir konuşma yaparak Enis Berberoğlu’na hüküm veren yargıcın oturduğu bir masada ‘Rabia İşareti’ yapılmasını ve yine bu masada AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın kampanya için dağıttığı fotoğraflı saksının bulunmasına dikkat çekti. CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek Yargıç Horasan’ın da yer aldığı fotoğraftan hareketle yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Fetullah Gülen’in imamlarından talimat alan bir yargıç ile saraydan talimat alan bir yargıç arasında hiçbir fark yoktur. Yargı siyasallaştı. Acaba hâlâ yargıda, hâlâ içinizde, hâlâ her yerde kripto FETÖ’cüler mi var? Siz yalnızca yargıyı, adaleti değil kendinizi de teslim etmişsiniz FETÖ’ye. İç içe geçmişsiniz yıllarca. Onun içi işte bu adalet çiğneniyor. Şimdi ben soruyorum; Bu kadar siyasallaşmış bir yargıç 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı yapılıp böyle bir davaya nasıl bakabiliyor? Yargıcın masasında Rabia işareti yapılan bir rakı sofrası, önünde rakı kadehi, masanın ortasında Bülent Turan’ın fotoğrafı, hep birlikte rakı içiliyor. Yargıçlar bağımsız ve tarafsız olmak zorundadır, aynı zamanda da bağımsız ve tarafsız görünmek zorundadırlar. Hele hele küçük ilçelerde bu tip masalarda oturan bir yargıçtan adalet beklemek mümkün müdür? Tüm kamuoyunun vicdanına sesleniyorum.”

Bu açıklamalar sonucunda önce AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Ankara’da gazetecilere Erkek ‘in konuşmasına cevap niteliğinde bir açıklama yaptı. Ardından AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ basın toplantısı yaparak tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı. Karadağ, Erkek ‘in Meclis’te yaptığı açıklamalar üzerine yaptığı basın toplantısında şunları söyledi; “Muharrem Erkek ’in ‘Sınırımızda PYD olsun’ sözleri ile HDP barajı geçtiği zaman pilav dağıtan Belediye Başkanının arkasında durduğu zaman bugün de olduğu gibi yalanlar ve ipe sapa gelmez iftiralar attığı zaman gündeme geldiğini görüyoruz. Yargı siyasete bulaştı derken bu fotoğrafı gösterip fesleğene değil kendi teşkilatlarına bir daha dönüp bakmasını öneririz. Grup Başkanvekilimiz Turan üzerinden kimse prim yapmaya kalkmasın. Yapmak isteyen de zaten eline yüzüne bulaştırıyor. Biz istiyoruz ki temiz siyaset yapalım. Öyle alakasız fotoğraflarla bel altı vurmaya çalışmayalım. İşte bu yüzden konuyu gündeme getiren Muharrem Erkek’ e ve CHP İl Başkanlığına bir adet fesleğen yolluyoruz ki fesleğen siyasetin kötü kokusunu alsın, temiz siyaset yapmayı öğrensinler.”

Bu tartışma ilerleyen günlerde nasıl bir boyut kazanır bilinmez ama CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet’ yürüyüşleri tüm ülkede olduğu gibi Çanakkale’de de devam ediyor. AK Parti Çanakkale İl Başkanlığından CHP Çanakkale İl Başkanlığına hediye edilen fesleğene ise CHP’den nasıl bir karşı hamle gelecek bekleyip göreceğiz.


Bu haber 21/06/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 126 defa görüntülendi
*