Tarihi Alanda Büyük İftar

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından Namazgah Tabyaları’nda 19 Haziran Pazartesi günü düzenlenen iftar programında kent protokolü ve Çanakkale halkı bir araya geldi.
Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Eceabat Kilitbahir’de bulunan Namazgah Tabyaları’nda yaklaşık bin kişinin katıldığı iftar yemeğini düzenledi. Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’in evsahipliğinde gerçekleştirilen iftara, Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz, 2’nci Kolordu Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları ve vatandaşlar katıldı.
Yemek öncesinde Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ardından şehitler için edilen dualarla devam eden programda ezandan önceki duayı, Çanakkale İl Müftüsü Arif Gökçe yaptı. İftarın sonrasında konuşma yapan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, ‘Çanakkale ruhunun aynı masayı paylaşabilmek, aynı masanın etrafında kardeşçe bir arada buluşabilmek.’ olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “İşte onları unutmadığımızı göstermek adına, onların aziz hatıralarını yad etmek adına, bu akşamki bu güzel iftar programını tertip ettik. Ecdad vatan için, bayrak için, kutsal değerleri için, bağımsızlığımız için, ölümü göze almaktan, ölüme koşmaktan çekinmedi.Çanakkale’nin o gerçek kahramanları, o büyük insanlar, o büyük ecdad asla unutulmadı ve unutulmayacak. Biz onların evlatları olarak Çanakkale’de şimdi o Çanakkale ruhuyla muhasır medeniyetleri geçme sözü veriyoruz.”
Program, Abdülkadir Katra Sanat Tiyatro oyuncuları, Çanakkale Savaşları konulu kısa bir gösteri sergilemesinin ardından Namazgah Tabyaları’nda kılınan akşam namazıyla son buldu. İftarın ardından yağmurun başlamasıyla bazı vatandaşlar alanı terk ederken bazıları ile yağmurluklarını giyip şemsiyelerini açarak gösteriyi seyretti.

Yıldız Sağlam


Bu haber 20/06/2017, Salı günü yayınlandı, 64 defa görüntülendi
*