PARA, İNSAN HAYATINDAN DEĞERLİ DEĞİLDİR

Bayramiç İlçesine bağlı Kurşunlu Köyü’nde özel bir maden şirketi tarafından kurulmak istenen feldspat ocağı için yapılmak istenen Çevresel Etki ve Değerlendirme (ÇED) toplantısı, köylülerin davullu, tenekeli protestosu nedeniyle iptal edildi.

Haftalar önce açıklanan ‘ÇED yaptırmayacağız’ iddiasının peşinde dimdik duran Kurşunlu Köylüleri çevre köylere de örnek oldu.

Neymiş;

Halka rağmen bir şey yapılamazmış…

Kurşunlu Köyü’nde davul ve tenekelerle toplanan bir grup köylü, açılmak istenen feldspat ocağı için Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılması planlanan ÇED toplantısına tepki gösterdi. Köylülere, Çanakkale’den çeşitli sivil toplum örgütlerinin yanı sıra çevreciler de destek verdi. Jandarma köy meydanında olası bir gerginlik yaşanmaması geniş güvenlik önlemi aldı. Köylerinde maden ocağı istemeyen kalabalık ve çevreciler, ‘Para, insan hayatından değerli değildir. Kazdağları’nın üstü feldspattan değerlidir” yazılı pankart açıp, ÇED toplantısı için gelen maden firması ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerine, ‘Madenci firma köyü terk et’, ‘Köyümüzde maden istemiyoruz’ sloganları ile tepki gösterdi.

Gayet net söylediler…

‘Para, insan hayatından değerli değildir. Kazdağları’nın üstü feldspattan değerlidir”

Bunun üzerine toplantı iptal edilip, tutanağa ‘toplantı gerçekleştirilememiştir’ ibaresi eklendi.

Peki Kurşunlu Köyü’nde yaşayan ve yaşamından ödün vermeyen o emekçi kadın ne dedi?

Köydeki eyleme katılan 67 yaşındaki Gülsüm Alkan, “Köyümüzde maden ocağı istemiyoruz. Zaten madenciler ağaçlarımızı kesti. Bir de başımızın üzerinde tokmak gibi çalışan iş makinelerini istemiyoruz”

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com