Mülteci Günü’nde Müjdeli Haber

4 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Dünya Mülteci Günü’nde; Çanakkale İl Göç İdaresi Müdürü Hüseyin Elgörmüş ve Düzensiz Göç Çalışma Grup Başkanı Serap Özgül Ertem, gazetemize yaptıkları açıklamada 2015’ten bu yana yabancı uyrukluların sayısının da göç hareketliliğinin de azaldığını belirtti. Ertem ayrıca Çanakkale’nin bu konuda sıkı tutumunun sıkı etkili olduğunu vurguladı.

Çanakkale İl Göç İdaresi Müdürü Hüseyin Elgörmüş ve Düzensiz Göç Çalışma Grup Başkanı Serap Özgül Ertem, yaptıkları açıklamalarla “mülteci” kavramını anlatarak Çanakkale’de bu alanda yaşananları gazetemize aktardı. Çanakkale bulunduğu konum itibariyle, Avrupa umuduyla yola çıkan göçmenlerin geçiş noktası olma özelliğini taşımakta… Bu özelliğin getirdiği birçok sorun ise Çanakkale özelinde 2 yıldır İl Göç idaresi tarafından çözüme kavuşturulmaya çalışılıyor. Müdürlüğün faaliyete girmesi ve uluslararası birlikteliklerin sonuç vermesi ile birlikte Çanakkale’de yabancı sayısı azalsa da süregelen bir hareketlilik söz konusu…

ÇANAKKALE AVRUPA’YA GEÇİŞ YOLU

Çanakkale İl Göç İdaresi Müdürü Hüseyin Elgörmüş; Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle yaptığı konuşmada “mülteci” kavramının anlamına ve içerdiği bilgilere değindi. Çanakkale’deki yabancı uyrukluların yarattığı sorunların İl Göç Müdürlüğü’nün faaliyete geçmesiyle birlikte azaldığını ancak belirli hareketliliğin de sürdüğünü belirten Elgörmüş; “Mülteciler bizim son yıllarda karşılaştığımız ülke içerisinde farklı statülerde farklı yerlerde bulunan önemli misafirler. Dünya Mülteciler Günü ‘mülteci’ kavramının gündeme getirilmesi için yerinde olacaktır. Mülteci; dili, dini, siyasi görüşü, tabiatı, toplumsal mensubiyeti açısından zulüm korkusu yaşayan ve diğer ülkeden koruma talep eden kişi olarak tanımlanabilir. Ülkemizde başta Suriyeliler olmak üzere birçok uyruktan insan bulunuyor. Afganistan, Pakistan, İran, Irak, Afrika ülkeleri gibi birçok ülkeden mülteci olma talebi almaktayız.
Şu anda Suriye’deki savaşın ardından bölgemize gelen Suriyelilerle ciddi bir göç sorunu yaşanıyor. Çanakkale özeline bakarsak, kentimiz düzensiz göç sorununun yaşandığı bir il. Özellikle Avrupa’ya geçmek isteyen; Suriye başta olmak üzere, Afganistan, İran, Irak uyruklu yabancıların yoğun kullandığı bir güzergah. 2015, 2016, 2017 yıllarında azalma olmasına rağmen hala devam eden bir hareketlilik var.” diyerek durumu ifade etti.
Elgörmüş ayrıca; “Birleşmiş Milletler Organizasyonu ile beraber yürüttüğümüz çalışmalarla, şehrimizde yaşamak isteyen uluslararası koruma talebi olanlar var. Onların sayısı da yaklaşık 3000 civarında. Suriyelilerin şehrimizdeki sayısı 3500 civarında… İkamet grubunda yasal giriş yapıp kalma taleplerini bize belirten ve nerde kalıp ne iş yaptığını bildiğimiz yabancılardan oluşan bir ikamet grubumuz var. İzin süreleri 6 ay ile 2 yıl arasında değişiyor. Onlar da senelik yaklaşık 2000 civarı gerçekleşmekte… Sürelerini tamamlayanlar bazen uzatmakta, bazen de ülkelerine dönmektedirler.” dedi.

8900 KİŞİDEN 700’Ü SINIR DIŞI EDİLDİ

Düzensiz Göç Çalışma Grup Başkanı Serap Özgül Ertem, geçen yıllara oranla yabancıların Çanakkale’deki sayısında ciddi bir azalma olduğundan bahsederek; “2016 yılında Ege Adaları, Avrupa Birliği ile imzaladığımız Geri Kabul Anlaşmasıyla, 2015 yılında 85 bin civarında yaşanan göç hareketliliği 2016 yılında 26 bin ile tamamlandı. Üçte iki oranında azalma oldu. 2017 yılında ise Çanakkale’nin sıkı tutumu azalmada etkili oldu. Yani kolluk birimlerinin koordineli çalışmalarının sayesinde kaçan sayısında azalmalar oldu. Şu anda 15 bin civarına düştü.” diyerek 2015 yılından itibaren durumu sayısal verilerle şu şekilde açıkladı: “2017 yılında 8900 civarında Çanakkale’de yakalanan yabancı var. 2015 yılında başladığımız zaman 415 civarında göçmen sınır dışı edildi. 2016 yılında sayı 600’e çıktı. 2017 yılında Geri Gönderme Merkezi’ndeki kapasiteyi arttırmamızla beraber 8900 kişiden 700 civarında sınır dışı işlemimiz mevcut. Hedefimiz doğrultusunda sayı yıl sonuna kadar 1400’ü bulacaktır.”

MÜLTECİLER ARTIK AYDIN VE MUĞLA’YI TERCİH EDİYOR
Ertem, Çanakkale’nin geri göndermedeki sıkı tutumunun bu sayının azalmasında çok etkili olduğunu söyleyerek göçmen rotasının aşağı kıyılara yöneldiğini söyledi. Ertem; “Kentimizin sınır dışı işlemlerindeki sıkı tutumumu, ülkelerine dönmelerinde sıkıntı görülmeyen yabancıların geri gönderme işlemlerinde hızlı hareket etmemiz ciddi anlamda bir caydırıcı özellik kazandırıldı. Şu anda göçmenler Aydın, Muğla gibi daha aşağılara kayıyorlar. Çanakkale bölgesinde kaçmaya çalıştıklarında geçerli bir sebepleri yoksa ülkelerine geri döneceklerini ve sınır dışı edileceklerini biliyorlar.” dedi.
Yıldız Sağlam

 


Bu haber 20/06/2017, Salı günü yayınlandı, 192 defa görüntülendi
*