İftar Gemisinde Malezya Mülakatı

Geçtiğimiz ay 31 başarılı öğrenciyi Bosna Hersek gezisiyle ödüllendiren GESTAŞ’ın ikinci eğitim hamlesi, “2 ay yurt dışı dil eğitimi” projesinde mülakatlar tamamlandı.

Başvuru yapan 665 adaydan, kriterlere uyan 127 aday online yabancı dil sınavına girdi; İngilizce yeterlilik sınavını geçen 57 aday, birebir mülakat sonrası elemeleri tamamladı. Projenin ilk adımını, Çanakkale ilin eğitim gören 31 başarılı öğrenciyi Bosna Hersek’e götürerek atan GESTAŞ, ikinci adım olan “Çanakkale’nin 15 gencine 2 ay tam burslu olarak Malezya’da İngilizce eğitimi” projesinde adaylara birebir mülakat yaptırdı. Mental Danışmanlık şirketiyle ortaklaşa yürütülen online başvurular sonunda tam 665 aday yurt dışı yabancı dil bursu için başvuruda bulunmuş, 2-10 Haziran tarihleri arasında yapılan 665 başvuru sonrasında, kriterlere uyan 127 aday online İngilizce yeterlilik sınavına dahil edilmişti.

 2 AY TAM BURSLU İNGİLİZCE EĞİTİMİ

Online İngilizce yeterlilik sınavında belli bir düzeyin üzerinde yabancı dil bilgisine sahip 57 aday, son adım olan birebir mülakata da katıldı, böylelikle 2 ay tam burslu yurt dışı İngilizce eğitimi için eleme süreci tamamlanmış oldu. Birebir sözlü mülakatlar, 19 Haziran Pazartesi günü GESTAŞ’ın Boğaz Turu gemisinde yapıldı. Mental Danışmanlık şirketinin uzman kadrosu tarafından yapılan hem Türkçe hem de İngilizce sözlü mülakatlar sonunda Malezya’da 2 ay tam burslu olarak İngilizce eğitimine hak kazanacak Çanakkaleli gençler belirlenecek. Önümüzdeki günlerde mülakatların değerlendirme süreci tamamlanacak ve Malezya’ya İngilizce dil eğitimine gidecek adaylar açıklanacak.

HEM TÜRKÇE HEM İNGİLİZCE MÜLAKAT

Çanakkale’nin Üniversite mezunu gençlerinin bu eğitim projesinden yararlanmasını amaçlayan GESTAŞ, bu nedenle başvurular öncesinde en az 7 yıl Çanakkale’de ikamet etmek şartını getirmişti. Lisans mezunu olmak (Tercihen Yüksek Lisans ve Doktora yapıyor olmak), 30 yaşını doldurmamış olmak, az veya orta seviyede İngilizce biliyor olmak, diğer şartlar olurken başvuruların değerlendirilmesinde en önemli kriter, adayların Çanakkale’deki ikamet durumlarıydı. 665 adayın kayıt oluşturduğu projede, Çanakkale’de doğan, lise öğrenimini Çanakkale’de gören veya üniversite hayatını Çanakkale’de geçirse de ikamet süresine uyan adayların başvuruları geçerli sayıldı. Böylece Çanakkale’nin gençlerinin yurt dışı eğitiminden yararlanması amaçlandı. Hem Türkçe hem de İngilizce olarak yapılan mülakatlarda da bu kriterlere dikkat edildi. Online İngilizce yeterlilik sınavında belirli bir seviyenin üzerine çıkan adayların, İngilizceyi ne derece konuşabildiklerinin de test edildiği mülakatta; adayların yurt dışı yabancı dil eğitimini ne için istedikleri, nasıl bir kariyer hedefleri olduğu konusunda sorular yöneltildi.

Sabih Can Durmuş – Aslı YıldızBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com