Trafik Kazalarını Önlemenin Yolu; Ceza mı Eğitim mi?

Trafik kazalarını önlemek için yakın zamanda ortaya çıkan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) sisteminin tuzak gibi  olduğu söylenerek eleştirilmişti. Bugünlerde ise kaza oranı yüksek olan 10.600 şoförün tespit edilerek psikoteknik teste tabi tutulacağı açıklandı.

Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) ile, kamera sisteminin geri döndürülmesi ve trafik denetimini sağlaması amaçlanıyor. Ancak daha önce pilot illerde denenen yöntemin pahalılığı ticari amaçla kullanılabilecek olması yönünde kafaları karıştırıyor. Yeni düzenlemeler yapılarak tekrar hayata geçirilmesi planlanan sistemin asıl amacının can kaybını azaltmak olduğu söyleniyor.
Tüketici Koruma Derneği Şube Başkanı (TÜKODER) Ali Rıza Berkit, konuya ilişkin şu sözleri söyledi: “Kamera kontrollü trafik cezalarının özelleştirilmesi söz konusu. %70 belediye, %30 karayolları hak sahibi olma durumu var. Yolların değişik yerlerine koyulacak olan kameraların ardından cezaları onlar toplayacaklar. Daha önce denenen bu yöntem pilot illerde çok fazla maliyetliydi ve insanlar isyan etti. Örneğin, Ankara’dan Kastamonu’ya giden bir aracın 50 bin TL ceza ödediği görüldü. Ülkemizde cezai yöntemlerle hiçbir şeyin önlenemediği ortada. Bayramlarda trafik yüzünden en az 100-150 kişi ölüyor. Yıllardan beri de bu durum cezai yöntemlerle engellenmeye çalışılıyor. Ne kadar başarılı olabildiği ise ortada.”
“Bu kazaları önlemenin yollarından biri ceza olabilir.” diyen Berkit; “Diğer çözümler de göz ardı edilmemeli. Asıl çözüm eğitime dayanmalı Trafik kazalarında dünyada birinciyiz. Bir yerlerde eksiklikler var.” dedi.

EĞİTİME DAYALI ÖNLEMLER ALINMALI
Kazaların önlenebilmesi adına, yılda 3 kez ve daha fazla kaza yapan 10 bin 600 kişinin belirlenerek psikoteknik teste tabi tutulacağı açıklandı. Testi geçemeyen sürücülerin ise araç kullanamayacağı belirtildi. Bu kararın cezai uygulamalara göre daha mantıklı olduğunu belirten Berkit, “10.600 kişinin yılda 3 kez trafik kazası yaptığı tespit edilmiş. Şimdi yeni öneriyle bu kişilere psikoteknik test yapılarak geçemeyenlerin araç kullanmaması sağlanacak. Bu işe yarayabilecek bir öneri mesela. Bu doğru bir karar ancak kamera sisteminin geri döndürülmesi biraz daha ticari bir yaklaşım. Devletin vatandaşı tuzağa düşürmesi gibi bir şey bu. Psikoteknik test uygulaması gibi yöntemler çoğaltılmalı ki bir şeyler değişsin.” dedi.

Yıldız Sağlam

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com