Sardalye Fiyatları Uçacak

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Balıkçılar ramazan boyu durgun giden işlerinin açılması için bayram sonrasını bekliyor. Bayramın ardından sardalyenin fiyatında yükselme bekleyen balıkçılar, sardalyenin neredeyse 2 katı fiyattan satışa sunulabileceğini belirtiyor.

Ramazan dolayısıyla işleri durulan balıkçılar, satış yapmak için bayramın geçmesini bekliyor. Izgara sezonun gelmesiyle özellikle hafta sonlarında artış yaşanması beklenen balıklar ramazan dolayısıyla uygun fiyattan satılmasına rağmen az alıcı buluyor. Çıkan balıkla fiyatının ters orantılı olacağını söyleyen balıkçılar bir belirsizlik olsa da fiyat artışının olacağını ifade ediyor.  Şu sıralar 10 TL’den satılan sardalyenin fiyatının bayram sonrası 2 katına çıkacağı düşünülüyor. Balık çeşitlerinin yine bayramdan sonra azalacağını söyleyen balıkçılar önümüzdeki haftaların gözdesinin sardalye olacağını söylüyor.

Çipura 30 TL ile pazarın en pahalı balığı olurken diğer balıkların fiyatları ise şöyle; sarpa 10-15 TL, karagöz boyutlarına göre 10 ve 25 TL, zargana 20 TL, kupa 5-7 TL.

Aytaç Cavlar
Bayramdan  sonra fiyatların artmasını bekliyoruz. Şu anda sardalya ramazan dolayısıyla 10 TL’den satılıyor. Ramazandan sonra 15 liraya kadar yükselebilir. Diğer balık çeşitlerinde de artma yaşanabilir. Balık azalırsa daha da pahalanır. Ama en çok sardalya satılıyor. Bayramdan sonra da ızgara sezonu hissedilmeye başlanınca daha çok talep olacak. Fiyatlar da artacak. Şu anda işler biraz durgun. Ama bayram sonrası cumartesi-pazar 20 liradan aşağı sardalya bulunmaz.

Aynur Kazmalı
Fiyatlar geçen yıl ile aynı. Bayramdan sonra fazla çeşit balık olmaz. En çok sardalya satarız. Izgara sezonu açıldığı için müşteri de sardalya arar. Biz de o yüzden sardalyaya çalışırız. Bayramın hemen ertesinde fiyatların artmasını bekliyoruz.

Yoldaş Kartal
Ramazanın ardından balık fiyatlarında 2 katı hatta 2,5 katı fiyat artışı bekliyoruz. Diğer çeşitlerde de artış yaşanabilir. Fiyatı değişmeyen bir çipura olabilir. Onu da zaten 30 TL’den veriyoruz şu anda. Mangal sezonun açılmasıyla gözler sardalyada olacak. Bayramdan sonra daha fazla satılacağını düşünüyoruz. Şu an için ramazan dolayısıyla sıkıntıdayız.

Murat Taş

Fiyatların ne olacağı belli olmuyor. Durum biraz da balığın ne kadar çıktığına bağlı. İşlerimiz çok açık değil. Ramazan hissediliyor. Ama ramazan ayının bitmesinden sonra bayramın da geçmesiyle işlerimizin açılmasını umuyoruz.  Bayram sonrasında sardalya 10 TL kalırsa iş yaparız bana göre. Ama 15-20 olursa müşteri de olmuyor. İnsanların alım gücü de düşük. Pahalı olursa satılmaz.

Yıldız Sağlam


Bu haber 18/06/2017, Pazar günü yayınlandı, 151 defa görüntülendi
*