Şahin; “Tarımsal Göçü Durdurmalıyız”

4 sene önce Manşet Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tarımsal nedenlerden dolayı zaman zaman göç veren Ayvacık’ta belediyeden üreticiye pek çok alanda destekler yapılıyor. Başkan Şahin, tarımsal alanda yapılan projeleri gazetemize anlattı.

Ayvacık’ta üreticilerin ürünlerinin ihtiyacı olan suya ulaşımı konusunda sıkıntılar yaşaması ve bu nedenle oluşan üretim maliyetlerinin günden güze artması üzerine harekete geçen Ayvacık Belediyesi bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor.

Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, tarımsal verimsizlikten kaynaklı geçim sıkıntıları nedeniyle Ayvacık’tan göç etmeyi düşünen üreticiye destek olmak için Belediye olarak çiftçiyi desteklemek adına yapılan projeleri gazetemize anlattı. Ayrıca bağcılığa çok önem verdiklerini dile getiren Şahin, bu alanda da yapılacaklarından bahsettiği açıklamasında şunları dile getirdi; “Ayvacık barajından Tuzla’ya kadar olan ovaların sulanması neticesinde verimler çok artı. Yonca, biber, domates, karnabahar ve daha çok sayıda tarım ürününün üretimi için kontrollü ve düzenli şekilde su veriliyor. Eskiden üreticiler suyu akarsulardan pancar motorlarla çekerlerdi ve bu işlem maliyetli ve yorucu olurdu. Ancak Belediye ve Devlet Su İşleri olarak bu su projemizle üreticiyi hem maliyetler hem de zaman ve enerji açısından daha avantajlı hale getirdik. Biz ayrıca bağcılığı da bölgede yeniden canlandırmaya çalışıyoruz. Paşaköy, Sazlı ve Kozlu köylerinde bu çalışmaları başlattık. Ceviz ve Badem olarak 2000 dönümün üzerinde tarla var. Tarımsal nedenlerden dolayı göç etme oranı, Belediye olarak gerçekleştirdiğimiz projeler sonrası düşüşe geçti.”  

Engin Ören

 

 


Bu haber 18/06/2017, Pazar günü yayınlandı, 52 defa görüntülendi
*