Hedef Uluslararası Pazar

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çan’ın tarih sayfalarında zamanla kaybolmuş değerlerini gün yüzüne çıkarmayı alışkanlık haline getiren Çan Belediyesi, bu kez de Çan’ın tarihi el dokuma halılarına hayat veriyor. Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu ve Avustralya Çanakkale konsolosu Dylan Wallsh, halı dokuma atölyesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Çan Belediyesi haber bültenine göre; belediyenin Avustralya Konsolosluğu ile birlikte yürüttüğü çalışma sonucunda Geleneksel Çan Halısı Dokuma Atölyesine 10 adet yeni el dokuma tezgâhı daha kazandırıldı. Teslim töreninde Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu ve Avustralya Çanakkale konsolosu Dylan Wallsh, halı dokuma atölyesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

10 adet yeni el dokuma tezgâhının kurdele kesiminde konuşan Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu; “Orta Asya bozkırlarından günümüze uzanan bir hikâyesi var aslında Çan halımızın. Geleneksel Çan halımız ve kilimlerimiz, yirminci yüzyılın başlarında dahi bu bölgede tanınan ve bilinen bir figürdü. Sonrasında sanayileşmenin etkisiyle bu anlamda da bir azalma oldu. Çan belediyesi olarak yerli ve milli olan Çan halısı ve kilimini tekrar canlandırmak için bu atölyemizi kurduk ve Çan halk eğitim merkezimizle birlikte de el dokuma halısı kursumuzu açtık. Tarihi Çan halımızı canlandırmak için başladığımız çalışmalarımızın ilk günlerinden bu yana oldukça hızlı bir ivme kat ettik. Gelip bu işi öğrenmek isteyenlerin sayısı oldukça arttı. Çan Halımızı elleriyle dokuyan kadınlar bu halıları ekonomik gelire dönüştürme imkânı da buldu. Bizler de belediye olarak her zaman onların yanın yer aldık. Tarihi Çan halımıza artan taleple bu çalışmalarımızı geliştirmeye devam ettik. Şuan an da Avustralya konsolosluğu ile birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışmalar neticesinde 10 adet daha el dokuma tezgâhını atölyemize kazandırdık. Ben huzurlarınızda Avustralya Çanakkale konsolosu Dylan Wallsh beyefendiye ilgi ve destekleri için teşekkür ediyorum. Şuan hedefimiz Çanımızda tüm bölgeden alıcıların geldiği haftanın belirli günlerinde kurulan halı pazarını da tekrardan canlandırmak hatta inşallah uluslararası pazara açılabilecek bir potansiyele dahi sahibiz” dedi.

Haber Merkezi


Bu haber 17/06/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 49 defa görüntülendi
*