ÇTSO’dan Bölgede Bir İlk Daha “Ur-Ge Projesi”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan “Hazır Paketlenmiş Gıda Sektöründe Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi” UR-GE projesinin açılış ve bilgilendirme toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleşti.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası haber bültenine göre; Oda tarafından hazırlanan, TR22 Çanakkale ve Balıkesir Bölgesinde gıda değer zincirinde yer alan firmaların ihracat kapasitesini ve rekabet gücünü arttırmak üzere hazırladığı “Hazır Paketlenmiş Gıda Sektöründe Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi” UR-GE projesinin açılış ve bilgilendirme toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Sekreter Sema Sandal; “Bölgemizde bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu birlikte yaşıyoruz. Ekonomi Bakanlığımız sürdürülebilirlik ilkesi gereği  yol haritasını  daha ileri düzeyde çalışmalarla geliştirmekte ve kümelenme ile ilgili birikimi  de  ihracatta devlet yardımları politikalarına yansıtarak firmalarımızın uluslararası olma sürecinin tüm aşamalarının proje ile destekleneceği bir  mekanizma oluşturmuştur. Bu kapsamda 2010 yılında yürürlüğe giren “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi yani UR-GE  Tebliği ile kümelenme anlayışı ve proje yaklaşımı çerçevesinde şirketlerimizin proje bazlı eğitim ve/veya danışmanlık, istihdam, yurt dışı pazarlama veya alım heyeti ve bireysel danışmanlık programlarının birbirine bağlı şekilde uygulanabileceği bütünleşik bir destek mekanizması oluşturulmuştur. Bu desteklerden üyelerimizi faydalandırmak amacı ile böyle bir proje hazırladık ve Ekonomi Bakanlığı tarafından uygun bulundu.2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefimiz, kişi başına 25 bin dolar milli gelir hedefimiz var.” dedi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Proje Uzmanı Gökhan Doğru ve İhtiyaç Analizi yapacak firma yetkilisi Hakan Zobu’nun proje süreci hakkında bilgi vermesiyle toplantı sona erdi.

Haber Merkezi

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com