NOKSANLIK

Ramazan ayının bu son günlerinde özellikle uzun süren açlık sonunda ve iftarla sahur arasındaki kısa zamanda hedefe ulaşamayan su miktarlarından dolayı vücudumuzda bir takım eksiklikler gözlemlenebilir. Bu noksanlıklar makro ve mikro besin ögelerinden olabilir: Protein, lif, bazı vitamin ve mineraller.. Şimdi eksiklik çeşitlendirmesine giderek bunları hangi besinlerle giderebiliriz öğrenelim:

1-Protein: Eksikliğinde vücut fonksiyonlarında, çalışmasında aksaklıklar gözlemleriz ki sağlıklı kas kitlesinin korunması için de ayrıca gereklidir. Eksiklik gözlemlendiğinde anne sütünden sonra en kaliteli proteine sahip yumurtayı öğünlere ekleyerek eksiklik giderilebilir.

2-Lif: Ramazanda yaşadığımız sindirim ve boşaltım sistemi problemleri hepimizin malumu. Bu dönemde alımı azalttığımız lifin eksikliğini gidermek için tahıl grubuna yönelmekte fayda var; yulaf, tam tahıllı ürünler hayatımıza girmeli.

3-C vitamini: Çilek, kivi gibi meyveler eksiklik adına ideal olacaktır. Aynı zamanda demir eksikliği yaşayan bireyler için de demir emilimini kolaylaştıracaktır. Sahurda yumurtanızın yanında tüketeceğiniz c vitamini içeren meyveler hem susuzluk hem de emilim için pozitif sonuçlar doğuracaktır.

4-Potasyum: Muz ve ıspanak. Potasyum eksikliğinde diyetlerin vazgeçilmezleridir. Eksiklik gözlemlendiğinde ki ramazanda değişen mineral dengesiyle olası bir durumdur, porsiyon kontrolüne dikkat ederek diyette yer verilmelidir.

5-A vitamini: Akla ilk gelen havuç, duyar gibiyim sizi, ancak kayısı ve yine ıspanak A vitamini eksikliğinde kapısı çalınacak ilk duraklar.

6-Kalsiyum: Kaşar peyniri bu noktada idealdir. Aynı zamanda bilindiği gibi süt ve yoğurtta güzel kalsiyum kaynaklarıdır. Bir de ufak bir sır; maydanoz da her gün soframızda misafir olmalı çünkü o da güzel bir kalsiyum kaynağı.

7-Folik asit: Koyu yeşil yapraklı sebzelerin folik asit içeriğinden şüphemiz yok ancak; karaciğer, rezene ve kırmızı pancarın da güzel folik asit kaynağı olduğu unutulmamalı ve kompleks bir salatayla bence gayet lezzetli folik asit alımı gerçekleştirilebilir.

8-Fosfor: Bu değerli mineral için nokta atışı yapmak istiyorum ve gravyer peynirin 100 gramında yaklaşık 700 mg fosfor bulunduğunu belirtmek isterim.

9-Çinko: Bu mineralin ismini hayati diye değiştirmek istiyorum. Vücudumuzda öyle fonksiyonel kullanılıyor ki. Kaynakları da bir o kadar çeşitli: dana karaciğeri, eski kaşar ve tam tahıllı ekmek bu konudaki eksiklikleri gidermede etkin olacaktır.

10-B2 vitamini (Riboflavin): Karbonhidrat ve yağ metabolizmasında önemli rol oynayan riboflavin, soya fasulyesi, mantar ve buğday iyi kaynaklar arasında olsa da bu konuda nokta atışı tam da bademin üstüne gidiyor.

10 örnek madde halinde vitamin, mineral ve makro besin öğelerinden oluşan noksanlık konusunda küçük çözümler hakkında umarım fikir sahibi olabilmişizdir. Unutmayın, süreklilik ve porsiyon kontrolü kilo denetiminde olduğu gibi bu tarz noksanlıklarda da her zaman doğru sonuca ulaştırır.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com