Mavi Mavi Masmavi

Dünya genelinde 49 ülkede uygulanan mavi bayrak programı kapsamında, Türkiye’nin geçen yıl 444 olan mavi bayrak sayısının 2017 yılında 454 mavi bayrakla dünya üçüncüsü olduğu ortaya çıktı. Interpress’in, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı, (FEE) ve  Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın (TÜRÇEV) verilerinden yola çıkarak hazırladığı bültene göre, tatil programı yapanların ve tur operatörlerinin aradığı, dünya çapında halk nezdinde en çok tanınan ve bilinen eko-etiket olan mavi bayrak ile ilgili medyaya 8 bin 746 haber yansıdığı belirlendi.

“Turizm kenti Çanakkale” iddiasında olanlara en somut örnek Çanakkale’nin mavi bayraklı sahilleri, plajları…

Bu konuda olumlu gelişmeleri yaşamak kentte yaşayan biri olarak beni de mutlu ediyor…

İspanya, Yunanistan ve Türkiye…

Yayınlanan bültene göre, İspanya 579 mavi bayrakla ilk sırada bulunurken, Yunanistan 485 bayrakla ikinci, Türkiye’nin ise 454 mavi bayrakla üçüncü sırada olduğu tespit edildi. İtalya 342, Portekiz de 320 mavi bayrakla listede dört ve beşinci sıralarda yer aldı. Bu yıl Türkiye’de 454 plaj, 22 marina ve 13 yatta mavi bayrak dalgalanacağı belirlendi.

Ülkemiz de dünyada üçüncü sırada … Turizm adına sevindirici, hatta gurur verici bir gelişme…

En fazla Mavi Bayrak Antalya’da…

Bu yıl mavi bayrak dalgalanan plajlarımızın illere göre dağılımına baktığımızda Antalya 200 plaj 5 marina ve 5 yatla ilk sırada yer alırken, Muğla 101 plaj 7 marina ve 3 yatla ikinci, İzmir ise 51 plaj 3 marina 1 yatla üçüncü oldu. Mavi bayrak uygulamasında öne çıkan diğer iller ise Balıkesir, Çanakkale ve Mersin olarak  belirlendi.

Şimdi; Çanakkale’nin  serin esen rüzgarlarının eşliğinde, bir tatil gününde hem de terör, siyaset, son gelişmeler deyip içinizi karartmaya gerek var mı?

Bence yok!

Söylemeden de edemeyeceğim…

Ne olacak Çanakkale’nin trafik sorunu?

Dubalı ya da dubasız…

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com