Kiraz Yağmura Dayanamadı

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Zaman zaman yağan sağanak yağmurun etkisi pazarda da hissedildi. Tam mevsiminde olan ve üreticinin bu yıl yüzünü güldüren kirazı sağanak yağış vurdu. Kiraz üretici ve satıcılarından bazıları yağmurun etkisini yoğun olarak hissederken bazıları durumun asıl önümüzdeki haftaki ürünlerde belli olacağını ifade etti. Pazar fiyatı 1 ile 10 TL arasında değişen kiraz, satıcıların ifadesine göre kabuğunun inceliğine, kirazın boyutuna göre yağmurdan etkileniyor. Yağmurun ardından oluşan çatlaklar büyük boydaki kirazlarda daha fazla olurken, kurt oluşumu ise bilinenin aksine yağmur değil yanlış ilaçlama nedeniyle ortaya çıkıyor.

Yakup Serin:
Şu anda pek durumun etkisi içerisinde değiliz. Ancak yağmurdan sonra kiraz çatlama meydana geliyor. Bir sonraki hafta ya da hafta sonu Pazar pazarında yağmurun etkisinin hissedileceğini düşünüyoruz. Şu anda kirazımızın fiyatı 5’e düştü. Önümüzdeki günlerde 4,5 TL olabileceğini düşünüyoruz.

Mehmet Arslan:
Kirazın fiyatı bizde 10 TL. Yağmur bizim sattığımız kirazları çok fazla etkilemedi. Yağmur öncesinde doğru ilaç kullanılması gerekiyor. Ruhsatlı, doğru ve zamanında kullanılan ilaçlar yağmurun etkilerini en aza indirerek kurtlanmayı yok ediyor. Ama kirazına bakmazsan bu ve benzeri durumların ardından mağduriyet artıyor. Şu an bizim sattıklarımızda hiçbir çatlak yok.

İhsan Canoğlu:
Şu anda bir zarar söz konusu değil. Yağmurun ardından esen rüzgar mahsulün kurtulmasını sağlıyor. Yağan yağmur kirazın sapa bağlandığı kısımda birikme yapıyor. Esen rüzgar bu yağmuru dökerek kirazları kuruttuğunda sorun yaşanmıyor. Ancak yağmur sonrası rüzgar esmeyince biriken su kirazı çatlatıyor, çürütmeye başlıyor. Bu durum elbette bizler için zarar demek. Ancak şu an için öyle bir durum söz konusu değil, kirazlarımızda bir sorun yok.  Bu yağmurlardan sonra 25 civarında olan hava sıcaklıkları 16-17 civarında olsaydı sorun yaratır, kirazlar çatlardı. Kurtlanması ise yağmurla alakalı değil. İlacını düzgün olarak atmayanlar yağmurun üzerine atıyorlar.

Nigar Aydın:
Yağmur bizi çok etkiledi. Mahsulde yarı yarıya zarar ettik. Mahsulümüz mahvoldu. Tarlada tek tek çatlayan ve çürüyen kirazları ayırdık, kalanını satışa sunuyoruz. Fiyatında bir fark yok, hiçbir değişiklik yapmadık. Fiyat değişmedi, mahsul azaldı zarar eden biz olduk. Sebze, meyveyi Çanakkale’ye dışarıdan getirip, bizim pazarımızı yok ediyorlar. Ürünü fazla olan yerlerden getiriyorlar, Çanakkale zaten küçük bir yer hemen boğuluveriyor. Bizler bu sayede kendi malımızı değerlendiremiyoruz. Kurt oluşumundan bahsediliyor ama kurdun yağmurlarla bir ilgisi yok.  Polen döneminde atılan kontrollü ilaçlarla alakalı. Yağmurun zararı ise çatlamalara sebep olması.

Ayşe Aşkan:
Yağmurun fazla olması bizim zarar etmemize sebep oldu. Şu anda tezgahta 1 TL’den 5 TL’ye kadar kiraz bulunuyor. Yarı yarıya zarar ettik. Geçtiğimiz haftalarda 7-8 TL’ye sattığımız kiraz bu hafta 5TL oldu. İlaçlanmayan kirazlar bu havadan sonra kurt yapmaya başlar. İlaçlandıysa yapmaz. Yağmurun etkileri de kirazın cinsine göre değişiyor. İnce kabuklu olanlar daha çok çatlama yapar.

Saime Özkan:
Çatlayanları ayırarak satıyoruz. Zarar önümüzdeki hafta belli olacak. Şuankilerde bir şey yok. Yağmur sonrasında kurtlananlar zamanında atılmayan ilaçlar yüzünden. Şu anda ben kirazımı Kepez’den getiriyorum. 5 TL’den satıyorum, bu hafta için fiyatında bir değişme yok. Ama önümüzdeki hafta bir düşüş yaşanabilir.

Emrullah Üzen:
Yağmurun ardından sattığımız kirazı kalitesine göre ayırdık. Çatlama yapıyor, yağmurun etkisiyle. Sağlam olanlarla çatlakları ayırarak satışını yapıyoruz. Aralarında fiyat farkı var. Çok büyük bir zarar içinde olmasak da bu son yağmur bizi etkiledi.

Recep Demirtaş:
Tezgahtaki üründe bir sorun yok. Ama bir sonraki toplayacağımız kirazda oluşabilir. Bugün yağmur yağdı ertesi gün ürün gitti diye bir şey yok. Bir süre sonra yani 3-4 günde  etkileri meydana çıkıyor. Kirazların küçük boyutta olanları yağmurdan daha az etkileniyor. Büyük olanlar ise yağmurdan gerilmeye başlayarak çatlıyor. Büyümesi için zaten çatlaması gerekiyor. Fiyatta bir değişme olacağını düşünmüyorum, çatlayanlar ayrılarak satılıyor.

Mehmet Cantürk:
Yağmurdan sonra kirazlar çatladı. Önümüzdeki pazar çıkacak olan mallarda yağmurun etkisi daha çok hissedilebilir. Çatlayan kiraz ve sağlam kirazı ayırarak satıyoruz. Yıl boyu çektiğimiz emekler iki günde yağan yağmurla heba oluyor. Fiyatları değiştirmiyoruz, mahsul azalıyor bunun zararı bize oluyor.

Yıldız Sağlam


Bu haber 16/06/2017, Cuma günü yayınlandı, 568 defa görüntülendi
*