Erenköy’de Tarla Günü

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü Erenköy Köyü Bayrak-Sancak Arpa Çeşit Demonstrasyonu Tarla Günü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Ziraat Odası İsmail Kaya, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü çalışanları ile muhtarlar ve çiftçilerin katılımı ile Erenköy Köy Yenimahalle karşısındaki tarlada gerçekleştirildi.

Arpa Çeşit Demonstrasyonu Tarla Günü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Araştırma Enstitüleri tarafından geliştirilmiş olan yeniliklerin çiftçilere ulaşmasını sağlamak amacıyla; 2012 yılından itibaren Tarımsal Yayım Hizmetlerinin Desteklenmesi Projesi ile yürürlüğü konulmuştu. 2012-2014 yıllarında Hilal Arpa Çeşidinin Tanıtılması Projesi, 2015-2017 yıllarında koordinatör enstitüsü Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile yine Bayrak ve Sancak Arpa çeşidinin tanıtılması faaliyetlerinde üçüncü ve son yılının hasatları toplanmadan önce bir konuşma yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, “Bildiğiniz gibi bazı yeniliklerin ve teknolojinin yaygınlaştırılması, bunların çiftçilerimize aktarılması ve bunlar üzerinde çeşitli denemeler yapmamız vesilesiyle 2012 yılında bakanlığımız böyle bir proje başlattı. Biz de bu proje kapsamında 6 yıldır üst üste ister buğday ve buğday çeşitleri olsun, ister arpa ve arpa çeşitleri olsun, diğer sebze ve meyve çeşitlerimizin denemelerini yapmaktayız. Çiftçilerimize sonuçlarını aktarmaktayız. Amacımız buğday, arpa ve diğer çeşitlerde verimin ve kalitenin daha yüksek olmasını sağlamak. Siz çiftçi kardeşlerimiz hasadın tüm sürecini yerinde rahatça izleyebilin diye özellikle yol kenarında ki tarlaları tercih ediyoruz. İnşallah bugün de burada hasadımızı gerçekleştireceğiz. Bu deneme çalışmamızın bereketli olmasını temenni ediyorum. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 

“KATILIMIN BU KADAR AZ OLMAMASI GEREKİR”

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ’ın ardından bir açıklama yapan Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Yapılan demonstrasyon çalışmasında emeği geçen İl Müdürlüğümüze, demonstrasyon oluşturan çiftçi arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Bu tarz çalışmalar tarım ile uğraşan kişiler için çok önemli çalışmalar. Yeni çeşitlerin denenmesi, dönüm başına verimin tespiti açısından çok önemli. Katılımın beklenen seviyenin çok altında gerçekleşmiş olmasını da hiç doğru bulmuyorum açıkçası. Çünkü bu yapılan çalışmalar, ciddi şekilde üreticinin lehine olan çalışmalar. Beklentimiz üreticilerin bu tarz çalışmalara daha çok ilgi göstermesi. Emeği geçen herkese teşekkürler.” dedi.

Demonstrasyon alanında yıl içerisinde yaptığımız çalışmalardan bahsetmek istiyorum diyerek sözlerine başlayan Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga ise, “Bürgüt, Troya, sancak, bayrak ve 1 adette yerli çeşit tohum üzerinde çalışmalarımızı yaptık. Bu yıl kış geç düştüğü için, Kasım ayının sonuna doğru tarlayı sürebildik. 12 Aralıkta tarlanın ekimi gerçekleştirildi. Dekara 20 kilogram tohum kullanıldı. Ocak başında ağır kış şartlarından dolayı, çıkışlar 21 Ocak tarihinde gerçekleştirildi. 3 Mart’ta kardeşlenme başladı. 10 Mart itibariyle de dekara 40 kilogram kadar amonyum sülfat gübresi kullandık. Ekim ile beraber toprak tahlil sonuçlarına göre 22 kilogram 20-20-0 çinkolu gübre kullandık. Yan tarafımız mısır tarlası olduğu için yabancı ot ilaçlaması yapmadık. 20 Nisan gibi başaklanma başladı. 9 Haziran tarihinde de hasat olgunluğuna geldi. Biraz sonra da hasadı yapacağız. Ayrıca çeşitlerin ekiminden hasadına kadar olan her aşamanın çekimini yaparak video haline getirttik. Onları da Ziraat Odası ve sizlerle paylaşacağız.” dedi.

Sabih Can Durmuş – Aslı YıldızBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com