Bir tepki de Halkevleri’nden

5 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına bir tepki de Çanakkale Halkevleri’nden geldi. 

Çanakkale Halkevleri’nden yapılan açıklamaya göre;

“Ülkemiz tek adam rejiminin hüküm sürdüğü bir hapishaneye dönüştürülmek isteniyor.

Halkın haber alma hakkını savunan gazeteciler, işini geri isteyen ve açlık grevinde olan eğitim emekçileri, milletvekilleri, siyasi parti genel başkanları tutuklanıyor.

Tek adam rejimine karşı demokrasiyi savunanlar ‘referandum sonucu meşru değildir’ diyenler tutuklanıyor.

Hırsızlık, yolsuzluk, kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı gibi suçlar çoğu zaman ya cezasız kalıyor ya da bu suçları işleyenler ‘iyi hal indiriminden’ yararlanıyor. Paranın gücüne sahip olanlar, iktidara yakın kayınpederi olanlar salıveriliyor. Ülkemizde evrensel hukuk kuralları değil kayınpeder-damat hukuku işliyor.

İktidara bağımlı hale getirilen yargı, iktidarın politikalarına hayır diyen herkesi susturmak, muhalefeti baskı altına almanın bir aracı haline gelmiş durumda. Bildiri dağıtmak bile tutuklanma sebebi olabiliyor. Adaletin, demokrasinin, insan haklarının ayaklar altına alındığı, yok sayıldığı günlerden geçiyoruz.

En son gazeteci ve milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması; Berberoğlu ve CHP nezdinde tüm muhalefete dönük sindirme hamlelerinden birisidir.

Biliyoruz ki yolsuzluk, hırsızlık yapmak, savaş suçu işlemek, cihatçı çeteleri desteklemek suçtur. Bunların gizli kalmaması için halkı bilgilendirmek, gerçeğin peşinde koşmak ise suç değil, görevdir. Bizler adaletsizliğin, faşizmin karşına demokrasi ve adalet mücadelemizle dikiliyoruz. Biz, halkın en az yarısıyız. Eşitlik için, adalet için, özgürlük için, Tek adam rejimine hayır dedik. Haklarımızı, memleketimizi, geleceğimizi tek adama devretmeyeceğiz dedik.

Milyonların adalet ve demokrasi talebi tek adam rejiminden de onun faşizminden de büyüktür.

Gün, halkın hayır seferberliğini, Adalet ve Demokrasi seferberliğine dönüştürme günüdür. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından başlatılan demokrasi ve adalet yürüyüşü bu seferberliğin gerçekleştirilmesi için önemli bir adım olmuştur.

Şimdiye kadar her türlü baskıya rağmen sürdürülen mücadeleler ülkemizin umududur.

Şimdi bu umudu büyütme zamanıdır. Adaletin sağlandığı, eşit, özgür, laik ve demokratik bir ülkede barış içinde kardeşçe yaşamak isteyenler omuz omuza vererek ülkemizi bu karanlıktan çıkarmayı başaracaktır.

Çağrımız ülkenin dört bir tarafında tek adam rejimine karşı, hayır için seferber olanlaradır. Haydi, hep birlikte yaşamın her alanında, bulunduğumuz her yerde; mahallelerimizde, okullarımızda, iş yerlerimizde, kentlerimizde adalet ve demokrasi için ayağa kalkalım! Halkevleri olarak demokrasi, özgürlük ve adaletten yana olan herkesi bu seferberliğe omuz vermeye davet ediyoruz.”


Bu haber 16/06/2017, Cuma günü yayınlandı, 150 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com