Üretim sorununa ithalat çözümü

4 sene önce Engin Ören Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bilindiği üzere Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi inşaat demiri ve gıdada ithalattan alınan vergileri düşürecek düzenlemenin en yakın sürede hayata geçirileceğini söyledi. Yapılması planlanan düzenlemeden sonra inşaat demirinde vergi yüzde 30’dan yüzde 10’a gıda ürünlerinde ise üretimi korumak şartıyla yüzde 70-130’dan yüzde 20-30’a düşecek. Hükümetin sürekli artan enflasyon oranlarını en çok tetikleyen gıda sektöründeki fiyat dalgalanmasını bir türlü kontrol altına alamamasının neticelerinden biri olarak gördüğüm bu düzenleme ile amaca ulaşılır mı? Bilemiyorum ama bu düzenlemeden memnun olan kadar olmayanlarda var. Peki, iç pazardaki bazı gıda ürünlerinde fiyat artışlarını kontrol altına almak için ithalatın önünün açılması mıdır? Tek yol. Üretimi gerçek manada destekleyici reform ve atılımların yapılması, çiftçinin ihtiyacını dinleyip ona göre teşvik ve destek programlarının belirlenmesi gerekmez mi? Mesela Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ülkenin değişik bölgelerinden çiftçilerin ve üreticilerin gönüllü danışman olarak Bakanlığa hizmet etmesini istese olmaz mı? Bakanlıktan böyle bir talep gelse bunu geri çevirecek bir üretici var mı?

Masa başından üreticinin, çiftçinin ihtiyacını, talebini, sıkıntısını, şikâyetini bilebilmek ne mümkündür. E o zaman üreticinin neye ihtiyacı olduğunu bilmeden nasıl teşvik, hibe, destek programları hazırlanıyor. Kırmızı et fiyatlarını kırmak için tek çözüm ithalat mıdır? Bizim 2017 senesinde dahi büyükbaş ve küçükbaş hayvan ıslahını tam manasıyla yapabildiğimiz söylenebilir mi? Aynı şekilde tarım ürünlerinde de ıslah çalışmalarımız yeterlidir diyebilir miyiz? Üretimine son verdiğimiz tarım ürünlerini ithal ettiğimiz gerçeği ne zaman değişecek?

Bu ülkede enflasyonu en çok etkileyen, cari açığa olumsuz anlamda en çok katkıda bulunan sektörlerin başında gelen gıda sektörü ile alakalı önlem alınmak isteniyorsa ilk başlanacak yerin ithalat vergilerindeki düzenleme değil kesinlikle gönüllü danışmanlarla çiftçinin istek ve şikâyetlerine göre destekler ve düzenlemeler yapmak olduğunu düşünüyorum. Kendi söküğümüzü kendimiz dikmek varken komşu terziden kumaş satın almanın doğru bir politika olduğunu düşünmüyorum. Bu ülkenin ihracat rakamlarını arttırmak adına hükümetin ve ilgili tüm kurumlarının iyi niyetli çalışmalarını biliyoruz. Hükümet yetkililerinin ve iş adamlarımızın dünya üzerinde ticaret yapmak adına ayak basmadığı ülkenin kalmadığına da şahidiz. 2023 yılı ihracat hedefinin 500 milyar dolar olduğunu ve bu hedefi tutturmak adına verilen emeği de görmemek mümkün değil. Ancak ithalat konusundaki politikamızı gözden geçirmenin faydalı olacağını düşünüyorum.

 


Bu haber 15/06/2017, Perşembe günü yayınlandı, 69 defa görüntülendi
*