Kırkta Biri Teşhirde Geri Kalan Nerede?

2017 yılı Ocak, Şubat ve Mart ayı verilerine göre; Çanakkale’deki bazı müze ve ören yerlerinin ziyaretçi sayılarının toplamı 140.000’i buldu. Çanakkale’yi çoktan aşarak dünyaya mal olan Troya ise ziyaret edilen yerlerde başı çekiyor. Bununla beraber Arkeoloji Müzesi’nde bulunan binlerce eserin sergilenebilen sayısı ise devede kulak bile sayılamıyor. Bu kadar ziyaretçi ve eser varken Troia Müzesi’nin açılış tarihinin ise henüz belirlenmemesi akıllarda soru işareti bırakıyor.

Çanakkale’deki müzeler, 2017 yılından itibaren toplam 140.000 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Arkeoloji Müzesi, Apollon Smintheion Ören Yeri, Troia Ören Yeri, Assos Ören Yeri ve Alexandrea Troas Ören Yeri’ni içinde barındıran istatistiki verilere göre 3 aylık ziyaretçi sayısı 140.000 olarak belirlendi. 2017 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarında Arkeoloji Müzesi’nin ziyaretçi sayısı 3.492 kişi olarak belirlenirken toplam sayının 32.888’ini ücretli girişi kullanan ziyaretçiler oluşturuyor.
3 ayda ziyaret edilen ören yerlerinin sayısal verileri ise şöyle sıralanıyor; Alexandrea Troas Ören Yeri 1.168, Apollon Smintheion Ören Yeri 1.398, Assos Ören Yeri 37.066 ve Troia Ören Yeri 97.477
40.000 ESERDEN 1000’İ SERGİDE
Geçtiğimiz günlere haberini yaptığımız Arkeoloji Müzesi’nde bulunan sayıca 40 bine yakın olan eser de teşhir için Troya Müzesi’ni bekliyor. Müzede bulunan eserlerin; 14.000 bini arkeolojik, 21.000 bini sikke ve 2700 tanesi etnografik eserlerden oluşuyor.  Buna karşılık, Arkeoloji Müzesi’nde şu anda sergilenen eser sayısı 1000 bile değil. Müzeden alınan bilgiye göre müzenin yer sıkıntısı ve vitrinlerin dönüşümlü teşhire elverişli olacak kadar sağlam olmaması sebebiyle 40 bine yakın eser depoda saklanıyor. Troya Müzesi’nin açılması ise bu sıkıntıyı ortadan kaldırarak binlerce eserin sergilenmesine olanak sağlayacak.

MÜZE NE ZAMAN AÇILACAK?
Ören Yerleri arasında en çok ziyaretçi sayısıyla başı çeken Troia Ören Yeri’nde bulunan müzenin yapımının ne zaman sonuçlanacağı bilinmiyor. Troya’nın ziyaretçi sayısının fazlalığı ve kentin Arkeoloji Müzesi’nde bulunan fakat sergilenemeyen binlerce eser dururken Troya Müzesi’nin akıbeti ise belirsiz. Yetkililerden alınan bilgilere göre 2018 yılı sonuna kadar ziyaretçiye açılması beklenen müzenin ziyaretçiye açılacağı tarih ise henüz bilinmiyor.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.