Deniz turizmi de yok Kültür turizmi de…

Çanakkale turizmi deyince kiminin aklına deniz güneş kum gelir kiminin aklına da antik kentler ve tarihi yarımada… Ancak her ikisinde de ciddi sorunlar olduğu muhakkak…

Ramazan Bayramı tatiline sekiz gün kala kentteki turizmin canlanması bekleniyor. Okulların da kapanması ile beraber kent turizmi herkesin odak noktası oldu. 2018 Troia Yılına 6 aylık bir zaman kaldı. Kentin turizmcileri ile turizmin sorunlarını ve çözüm yöntemlerini konuştuk.

ŞEHRİMİZDE PLAJ YOK

Truva Otel Genel Müdürü Salih Yüksel: “Şehir otelciliği yaptığımız için Ramazan bayramında bir canlılık beklemiyoruz. İnsanlar deniz kum ve güneşi tercih edecektir. Az da olsa bize bir düşüş olarak yansıyacaktır. Şehir otellerinin en kötü ayı Temmuz Ağustos’dur. Biz transit geçen turları ağırlıyoruz. O da son iki senedir ciddi bir düşüş yaşıyor. Şu an önümüzde programlı bir turumuz yok. Kapasite bakımında tabi merkezdeki oteller daha avantajlı durumda. Biz boğazın kıyısındayız ancak halkın gidebileceği bir plajımız yok. Daha çok şahıs plajları var. Kepez Halk Plajı da boğazın akıntılı bir bölümünde. Plajın olmadığı yerde deniz turizmi olmuyor.”

POTANSİYEL VAR ADIM YOK

“Çanakkale’nin tanınırlığını kültür turizmi üzerinden yapmamız lazım. Burası antik bir şehirdir. Kültür turları için antik kentlerimizin reklamını iyi yapmamız gerekiyor. Alexandır Troya da inanç turizmini canlandırabiliriz. Potansiyeli ve turisti hazır ancak antik kentlerde ve ören yerlerinde çalışma yok. İhtiyaç karşılanabilecek bir tesis yok. Bunların yolları ve bağlantıları olması gerekir ki turist tüm gün rahatlıkla gezilerini yapıp otele dönebilsin. Geçen seneye oranla bu sene turizmde yüzde elli canlılık var deniyor. Geçen sene öyle kötü bir seneydi ki ölçüt alınamaz. 2018 Troia yılından umutluyum ancak dediğim gibi belli bir güzergâh çizilmesi gerekir. Bunun içinde ören yerlerinde ve antik kentlerde tesislerin yapılması ve alt yapı çalışmalarının tamamlanması gerekir. Çanakkale gibi bir kentte 365 gün etkinlik olmalıdır. Kentimizde müze olabilecek birçok mekân var. Ancak bu mekânlar şu anda işlevsel değil. Gümrük binası, kafe olan vitalis binası, kültür müdürlüğü gibi birçok tarihi binamız var. Tüm buralarda görülecek gezilecek yerler anlamında birer destinasyon gerekiyor. Çok defa karşılaştık otel müşterimiz sabah otelden çok heyecanlı çıkıyor, öğle olmadan geri geliyor ve çıkış alıyor. Aynalı çarşı, at, askeri müze üç saate bitiyor. Aynalı Çarşı’nın hikâyesini bile dinleyemiyor. Öyle bir uygulama yok.”

SORUN YABANCI TURİST

Anzak House Otel’in Sahibi Hanifi Araz: “Şehir turizminde yaşanan durgunluk çok da Ramazan ayı ile bağlantılı değil. Ancak bayram tatili ile beraber bu durgunluğun değişeceğini düşünüyoruz. Yerli turist anlamında okullar açılana kadar bayramla birlikte ciddi bir hareketlilik olur. Bayram tatili ülke genelinde kısa ise bu olumlu yansır. Bir haftayı geçen tatiller büyük illere yakınlık sebebi ile bize yansımaz. İlimiz çok ciddi müşteri kayıplarına uğradı. Kent turizminin ihtiyacı olan yabancı turisttir. Bu açık sadece yerli turizmin artması ile kapanacak bir açık değil.”

TROİA’SIZ TURİZM OLMAZ

“Çanakkale’de Troia olmazsa turizm olmaz. Çanakkale’nin dünyadaki tanırlılığı konusunda marka değerine en büyük katkıyı Troia yapıyor. Ama henüz müzemiz ortada yok. Müze bile açılmamışken, 2018 yılı sadece Troia yılı olsun sloganında kalacaksa bunun sadece yapılan birkaç tane organizasyonun birkaç kişiye yararı olur. Çanakkale turizmi böyle ayağa kalkamaz. Çanakkale turizmi katılımcı bir anlayış ile herkesi kucaklayacak şekilde gelişmeli ve teşvik edilmelidir. Aksi takdirde güzel organizasyonlar yaparız. Ama bu organizasyonlardan sadece birkaç kişi sebeplenir. Bu doğru bir yol değil. Çanakkale’nin kalkınması ve turizminin gelişmesine uzun vadede yarar sağlamaz.”

ASSOS VE BOZCAADA DOLAR TAŞAR

Dardanel Turizm’in Sahibi Zafer Güneş: “Tek uçak seferimiz olan Ankara aktarmalı hattı biletleri yoğun ilgi gördü. Yerli turizm açısından bayram az da olsa hareketli geçecektir. Ramazan sebebi ile şehitlik turlarında bir durgunluk var. Bayram günlerinde biraz hareket bekliyoruz ancak şu anda bir kıpırdama yok. Vatandaşlar üç günlük kısa tatil için Assos ve Bozcaada’yı tercih edecek, buralar dolup taşacaktır. Ama merkez için aynı canlılığı beklemiyoruz.”

Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com