Trafiğe Çözüm Esnafa Zulüm

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Trafik Tescil-Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin şehir merkezinde sağ şeritlere yapılan parkların yarattığı trafik yoğunluğunu azaltmak adına denetimlerini sıklaştırdığı haberine dünkü sayımızda yer vermiştik. Trafik yoğunluğu duba çözümüyle azaltılmaya çalışılırken yasaktan etkilenen Demircioğlu esnafı ise bu duruma isyan ediyor. Yaşadıkları sıkıntıları gazetemize anlatan esnaf, alternatif çözüm üretilmesinden yana…

Esnafın şikayet listesinde, yemek yerken lokantadan çıkarılan müşterilerinden, ürün teminatına kadar birçok gerekçe var. Öte yandan Çanakkaleli esnafın yanı sıra şehir dışından gelen toptancılar da durumdan muzdarip…

Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı trafik ekipleri kentte artan araç sayısı ve sıkışan trafikle beraber denetimlerini sıklaştırarak dubayla çözüm aradı. Şehir merkezinde yol kenarlarına koyulan dubalar parkı engellerken yasağa uymayanlara 95 TL ceza kesiliyor.
Durma ve duraklamanın yasak olduğu alanlarda sıklaşan bu denetimlerle trafik rahatlatılırken esnaf durumdan şikayetçi oldu. Kısa süreli alışverişler için gelen müşterilerinin bu cezayla birlikte azalarak maddi kayba neden olduğunu söyleyen esnaf, madem yasak var, bizler için alternatif çözüm üretilsin diyerek ortak paydada buluşmayı önerdi.
Gıda işletmeleri, insanlara yemek yiyebilecek kadar, hatta paket yaptıracak kadar bile vakit tanınmadığından müşteri kaybettiklerini, geçtiğimiz günlerde yemek yiyen müşterilerin polisler tarafından dışarı çıkarıldığını ifade etti. Kuruyemişçiler, iletişim dükkanları, giyim mağazaları aynı yasaktan muzdarip olduklarını, yasakların alternatif çözümlerle var olması gerektiğini savundu.
Çanakkale’ye dışarıdan mal getiren toptancılar ise başka illerde böyle durumlarla karşılaşılmadığını, böyle bir yasak varsa dahi alternatif çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi.

Hüseyin Ağılın (Papağan Kuruyemiş)
“Biz bu yasakla beraber müşteri kaybetmeye başladık. Yoldan geçenler geçerken bir şeyler almak istiyor bazen, buna imkan yok. Ramazan’da tam işler açılacakken böyle bir yasak bizi çok kötü etkiledi. Ceza yememek için alışveriş yapmıyor kimse… Bu durum bizim için ciddi anlamda büyük kayıp. Kısacık bir alışveriş için çok uzağa aracını kimse park etmez. Bir yasak varsa bile alternatifi üretilmeli.”
Ayşe Erdoğan (Doyum Döner Sahibi)
“Müşteriler için park yerimiz zaten yok. Bu dubaların koyulmasının ardından iyice müşteri kaybetmeye başladık.Bizim park yerimiz arka tarafta… Müşteri buraya kadar geldikten sonra oraya dönmek istemiyor, önerdiğimizde de vakit kaybetmemek için dükkana girmekten vazgeçiyor. Müşteriler araçlarını buraya park edip yemek yemek istiyor. Ceza yazılınca ya tekrar gelmiyor ya sinirleniyor. Dubaların arasına da park yapanlar var. Tam anlamıyla çözüm sağlanmış değil.”
Tuğrul Günsel (Çağrı İletişim)

“Müşterimiz gelip beş dakikada işini halledip gidiyordu. Şimdi öyle bir şey yok. Şarj cihazına ihtiyacı olanlar, acil TL yüklemesi yapacak olanlar 5 dakikalığına geliyor mesela ancak ceza kesiliyor. Bir de bayrama son 10 gün kala böyle bir uygulamanın yapılması işlerimizi çok kötü etkiledi. Şuanda en verimli zamanlarımızın olması gerekiyor normalde… Ramazan ayında zaten işlerde bir yavaşlık söz konusu… 5 dakikada 5 lira para kazanıyorduk şimdi o da gitti.”
Uğur Şakı (Cotton City)

“Bizim ürünlerimiz geldiğinde indirmemiz sorun oluyor. En azından duraklamaya izin verilebilirdi. Tamamen kapatılması bizim için kötü oldu. Müşteriyi de etkiliyor. Acil alışverişe ihtiyacı olan müşterilerimiz artık alışveriş yapamıyor. Tam bayram üstü işlerimiz etkilendi. Esnafın genel derdi bu şuan için… Ortada bir yasak var ama biz ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz.”
Volkan Kopuzca (Meydan Manzara Kebap)
“İftara gelen müşterilerimiz azaldı. İnsanlar gelip akşam yemeğini bile artık yiyemiyor. En azından duraklamaya izin verilebilir. Akşam saatlerinde, iftarda kurallar esnetilebilir. Biz bu konu yüzünden müşteri kaybediyoruz. Sipariş verip gitmek isteyen müşterilerimiz de oluyor. Burada duramadıkları için çok sayıda müşteri kaybettik. 5 dakika paketini alıp gitmek isteyen müşterilerimiz de artık bunu yapamıyor.
Selim Toprak (Gülen Pide Sahibi)
“Park yasağı yüzünden müşteri kaybediyoruz. Ramazan ayında zaten işlerimiz durgunken bu tip yaptırımlar esnafı zor durumda bırakıyor. İnsanlar iftar saatinde bile yemek yiyemiyor. Gemiden gelen insanlar bir kıyafet alabilmek için 10 dakika duraksayamıyor. Hastaneye gidenler 5 dakika baklavasını alıp geçemiyor. Bu tip yasaklar fayda sağlamaktan çok zarar veriyor. Dükkanımızda yemek yiyen müşterilerimiz uygulamanın ardından çıkmak zorunda kaldı. Başka arkadaşlarımızın dükkanlarında da aynı şey yaşandı. Bu bizi olumsuz anlamda etkiledi.”
Mustafa Uçar (Manisa- Toptancı)
“Ben de toptancıyım ve Manisa’dan geliyorum. Bir paket mal vereceğim yalnızca ama büyük zahmet söz konusu. Bir maket mal, ben bunu nereden vereceğim, nasıl vereceğim yer gösteren yok. Ceza kesen var. Biz nasıl mal vereceğimizi, arabamızı nereye koyacağımızı bilmiyoruz. En azından süre tanınıp park ücreti alınsa bile çözümdür. Bu da sonraları ticarete dönüşüyor ama noktada denetimlerle olay çözülebilir.”
Kenan Sayla (Bursa- Toptancı)
“Önceden de vardı zaten burada yasak. En çok da yerel esnafa zarar veriyor. 100 gram çekirdek alacak vakit tanınmıyor. Ben Bursa’dan geliyorum. Toptancılık yapıyorum. Buradaki esnafa mal bırakmaya geldiğimde arabaya park yeri bulabilmek için bütün Çanakkale’yi dolanıyorum. Genellikle arabam uzakta olduğu için bütün müşterilerimi yürüyerek geziyorum. Neredeyse şehir merkezinden Esenler Mahallesi’ne kadar yürümek zorunda kalıyorum. Biz park ücretine de razıyız. Yeter ki çözüm önerilsin. Başka şehirlerde böyle bir şey yok.” Yıldız Sağlam


Bu haber 14/06/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 349 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com