Zeytinimiz Kurtuldu

Dün toplanan Sanayi Komisyonu’nda ‘zeytinin ölüm fermanı’ tasarısına gelen tepkilere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de olumlu cevap vermesi üzerine ilgili madde TBMM’deki dört partinin ortak önergesi ile tasarıdan çıkartıldı.

Sanayi Üretimi Reform tasarısında zeytin sahalarını sanayileştirmeye yönelik hazırlanan madde, kamuoyundan ve STK’lardan gelen yoğun tepkiler üzerine  geçen hafta komisyona geri çekilmişti. Dün toplanan komisyonda ‘zeytinin ölüm fermanı’ tasarısına gelen tepkilere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de olumlu cevap vermesi üzerine ilgili madde TBMM’deki dört partinin ortak önergesi ile tasarıdan çıkartıldı. Komisyonda yer alan CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, gelişme ile ilgili gazetemize yaptığı açıklamada “Çabalarımız ve mücadelemiz sonucu zeytinimiz kurtuldu. Kazanan doğa oldu.” dedi.

KAZANAN DOĞA OLDU

“Sanayi Komisyonu’da zeytin sahalarını yok edecek maddenin tasarıdan tamamen çıkarılması yönündeki görüşlerimize, toplumun duyarlı yaklaşımına ve verilen önergeye İktidar Milletvekilleri ve Sayın Bakanın da katılmasıyla, zeytin sahalarını tehlikeye sokacak madde tasarıdan tamamen çıkartıldı. Katkı sunan herkese teşekkür ederiz. Kazanan doğa olmuştur. Zeytinimiz kültürel mirasımız olarak kalmaya devam edecek. Umuyorum ki, Daha önce Zeytin Sahalarını yok edecek maddeler bir daha gündeme gelmemesi en büyük dileğimizdir.” dedi.

YENİDEN GÜNDEME GELECEK Mİ?

Öte yandan muhalefeti bilimsel bir çalışma getirmemekle suçladığı öğrenilen Bakan Özlü’ye muhalefetin cevabı ise zeytinliklerin değil; sanayiye uygun olan orman ve meraların olmadığı sahaların tercih edilmesi oldu. Ayrıca 6 kez tasarı olarak geldiği halde 7. kez getirilip geri çekilen zeytin maddesi ile ilgili bilimsel bir çalışma getirilmediği sürece zeytin yasa tasarısının tekrar tekrar komisyona getirilebileceği öğrenildi.  Eylem Gözeldere

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.